Rosyjski bobsleista Wojewoda dożywotnio wykluczony z igrzysk

Zimowe
Rosyjski bobsleista Wojewoda dożywotnio wykluczony z igrzysk
fot. PAP

Bobsleista Aleksiej Wojewoda został dożywotnio zdyskwalifikowany z igrzysk za złamanie przepisów antydopingowych - poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W Soczi w 2014 roku Rosjanin wywalczył złote medale w dwójce i czwórce.

Wojewoda pełnił w załodze rolę hamulcowego. Już wcześniej zdyskwalifikowany został jego partner w bobslejowej dwójce i czwórce Aleksander Zubkow (trzy lata temu zakończył karierę). Rosjanom w listopadzie odebrano złote medale.

Na początku grudnia Rosyjski Komitet Olimpijski został zawieszony przez MKOl na przyszłoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu, choć niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską. Dożywotnio ze wszystkich struktur olimpijskich wykluczony został były minister sportu Witalij Mutko.

Kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano z igrzysk już ponad 30 sportowców, a Rosja straciła 11 olimpijskich medali z 2014 roku.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze