Elżbieta Krawczuk-Trylińska spoczęła na cmentarzu we Francji

Inne
Elżbieta Krawczuk-Trylińska spoczęła na cmentarzu we Francji
fot. PAP

Utytułowana lekkoatletka Elżbieta Krawczuk-Trylińska spoczęła we wtorek na cmentarzu w Saint-Remy we Francji, w miejscowości, w której mieszkała od 1989 roku. Dwukrotna medalistka halowych mistrzostw Europy w skoku wzwyż zmarła 13 grudnia. Miała 57 lat.

Krawczuk urodziła się 5 października 1960 roku w Białymstoku. Po ukończeniu Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (aktualnie Szkoła Główna Handlowa) skupiła się na skoku wzwyż. W pierwszych latach kariery reprezentowała kluby z rodzinnego miasta – MKS AZS oraz Juvenię. Później była zawodniczką AZS AWF Warszawa.

W 1980 roku startowała w igrzyskach olimpijskich w Moskwie; pół roku po zawodach na Łużnikach sięgnęła w Grenoble po srebrny medal halowych mistrzostw Europy (1,94). Sześć lat później w innym francuskim mieście – Lievin – wywalczyła w tej imprezie brąz (1,91).

Sukcesy odnosiła także w Polsce. W 1979 oraz 1981 roku była mistrzynią; zdobyła także na stadionie trzy srebrne medale (1980, 1982, 1986). Wielokrotnie stawała również na podium halowych mistrzostw. Trzy razy poprawiała rekord kraju w skoku wzwyż doprowadzając go do poziomu 1,94.

W październiku 1982 roku wyszła za mąż za Krzysztofa Trylińskiego. Urodziła dwójkę dzieci. Katarzynę, która zmarła tragicznie w 2004 roku w wieku 20 lat, oraz 27-letniego dziś Mateusza, aktualnie doktoranta w Instytucie Ludwika Pasteura w Paryżu. W młodości był wielokrotnym reprezentantem Francji w piłce ręcznej.

"Po zakończeniu kariery lekkoatletycznej Ela pracowała w dziale eksportu dużego producenta wentylatorów. W wolnym czasie poświęcała się swoim marzeniom z dzieciństwa - koniom. Brała nawet udział w zawodach jeździeckich. W 2006 roku zwyciężyła w amatorskich mistrzostwach Europy w ujeżdżeniu" - poinformował PAP Krzysztof Tryliński.

Dodał, że żona często przyjeżdżała do Polski, by odwiedzić rodzinę. "Spotykała się także ze swoją najlepszą przyjaciółką, również lekkoatletką Agatą Karczmarek, która odeszła w zeszłym roku. Ostatni raz była w Polsce w październiku... Zmarła 13 grudnia po długiej i ciężkiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele świętej Teresy w Saint-Remy, gdzie Ela spoczęła na miejscowym cmentarzu".

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie