MP w pływaniu: Tytuły dla Tchórz, Kawęckiego i Juraszka

Medaliści zakończonych w niedzielę pływackich mistrzostw Europy na krótkim basenie - Alicja Tchórz, Radosław Kawęcki i Paweł Juraszek - wywalczyli tytuły mistrzów Polski pierwszego dnia rywalizacji w Łodzi. Zawody w rekordowej obsadzie potrwają do piątku.

Wicemistrzowie kontynentu – Kawęcki (AZS AWF Warszawa) i Tchórz (Juvenia Wrocław) – na początku zmagań w łódzkiej Zatoce Sportu pewnie triumfowali na dystansie 200 m - odpowiednio - stylem grzbietowym i zmiennym. 25-letnia zawodniczka zdobyła też złoty i srebrny krążek z drużyną Juvenii w rywalizacji sztafet. Z kolei brązowy medalista ME w sztafecie Juraszek (MKS 9 Dzierżoniów) zwyciężył we wtorek na 50 m st. dowolnym.

Medaliści z Kopenhagi właściwie nie mieli czasu na odpoczynek, gdyż w poniedziałek wrócili ze stolicy Danii.

"Ale mamy jeszcze siły, żeby z powodzeniem walczyć w mistrzostwach Polski" – przyznał Kawęcki. Dodał, że srebro ME sprawiło mu wiele radości, bowiem - jak tłumaczył - nie przygotowywał się do startu w tej imprezie. "W ostatnim czasie bardziej poświęcałem się rodzinie, bo niedawno zostałem tatą. Ten sukces był zasługą nie mięśni, lecz głowy" – powiedział utytułowany pływak AZS AWF Warszawa.

"Musimy bronić się przed tymi, którzy przyjechali tu wypoczęci i z zamiarem pokonania starych wyjadaczy. Ja po sukcesie w Kopenhadze jestem jednak na fali wznoszącej" – wspomniała Tchórz; w Kopenhadze była druga na 50 m st. grzbietowym.

Tytułu na 50 m st. dowolnym nie zdołał obronić brązowy medalista ME w sztafecie Filip Wypych (AZS UŁ PŁ Łódź), który we wtorek na tym dystansie zajął miejsce tuż za podium.

Niespodzianką pierwszego dnia rywalizacji było zwycięstwo na 50 m st. klasycznym Weroniki Hallmann. 17-letnia pływaczka AZS AWF Warszawa odebrała tytuł należący w tej konkurencji od czterech lat do Dominiki Sztandery (Juvenia Wrocław).

Areną zimowych mistrzostw Polski po raz pierwszy jest łódzka Zatoka Sportu. W nowym akademickim obiekcie z jedyną w mieście krytą pływalnią o wymiarach olimpijskich rywalizuje rekordowa liczba blisko 900 zawodników ze 150 klubów. Zawody zakończą się w piątek.