Spacerek Jastrzębskiego Węgla w Lidze Mistrzów

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wygrali 3:0 z francuskim Spacer's Toulouse VB w spotkaniu 2. kolejki grupy D Ligi Mistrzów. Wicemistrzowie Francji jedynie w końcówce drugiego oraz w trzecim secie zdołali nawiązać wyrównaną walkę z ekipą z PlusLigi.

Siatkarze z Tuluzy dotarli do Jastrzębia-Zdroju z przygodami, nie zdołali nawet odbyć treningu, a w ich składzie zabrakło hiszpańskiego atakującego Andresa Villeny. Te perypetie wyraźnie przełożyły się na ich grę, szczególnie w premierowej odsłonie.

Gospodarze dobrze rozpoczęli to spotkanie i szybko wypracowali sobie znaczącą przewagę (10:4). Niedokładne przyjęcie w ekipie Spacer's Toulouse przekładało się na kłopoty z wyprowadzaniem akcji. Podopieczni Marka Lebedewa w końcówce zwiększyli dystans do dziesięciu oczek (19:9), później dwa asy serwisowe dorzucił jeszcze Salvador Hidalgo Oliva (22:10), a podwójne odbicie w ekipie gości dało ostatni punkt (25:10).

W drugiej partii przyjezdni poprawili przyjęcie, a rywalizacja obu ekip była już nieco bardziej wyrównana. Jastrzębianie odskoczyli rywalom dzięki serii mocnych zagrywek Olivy (11:5), a na drugiej przerwie prowadzili już 16:9. Przy stanie 24:18 wywalczyli piłkę setową i wówczas pozwolili sobie na momenty dekoncentracji. Goście wygrali trzy kolejne akcje i dopiero skuteczny atak Olivy zakończył tego seta (25:21).

Dobra końcówka drugiej odsłony wlała nieco optymizmu w grę siatkarzy z Tuluzy, którzy udanie rozpoczęli kolejnego seta (4:6, 6:8, 10:13). Gospodarze odrobili straty dzięki dobrej zagrywce (15:15), a następnie odskoczyli rywalom na kilka oczek (21:18). W końcówce spokojnie zmierzali po zwycięstwo: piłkę meczową wywalczył Oliva (24:19), a autowy atak Ryana Nickifora zakończył to spotkanie (25:20).

W grupie D siatkarskiej Ligi Mistrzów rywalizują jeszcze ekipy Zenita Kazań oraz Berlin Recycling Volleys. W pierwszej kolejce Jastrzębski Węgiel pokonał ekipę z Berlina 3:0, a wicemistrzowie Francji ulegli Zenitowi 1:3. Spotkanie 2. kolejki Zenit Kazań – Berlin Recycling Volleys zostanie rozegrane w czwartek 22 grudnia (godzina 16.55, transmisja – Polsat Sport). W kolejnej serii gier jastrzębianie pojadą do Kazania, gdzie zmierzą się z triumfatorem Klubowych Mistrzostw Świata.

Jastrzębski Węgiel – Spacer's Toulouse 3:0 (25:10, 25:21, 25:20)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Maciej Muzaj, Grzegorz Kosok, Jason De Rocco, Wojciech Sobala, Salvador Hidalgo Oliva – Jakub Popiwczak (libero) oraz Dardan Lushtaku, Damian Boruch, Rodrigo Quiroga, Karol Gdowski.
Spacer’s: Miguel Angel De Amo, Bruno Temponi Araujo, Ryan Nickifor, Danny Demianienko, Luka Basic, Barthelemy Chinenyeze – Jelle Ribbens (libero) oraz Diogenes Zagonel, Nicolas Burel, Dimitri Walgenwitz.