Rosja straciła kolejne dwa medale igrzysk w Soczi

Inne
Rosja straciła kolejne dwa medale igrzysk w Soczi
fot. PAP/DPA

Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował o dożywotnich dyskwalifikacjach z igrzysk kolejnych 11 rosyjskich sportowców. Jednym z nich jest podwójny srebrny medalista z Soczi w saneczkarstwie Albert Demczenko. "Sborna" straciła już łącznie 13 krążków.

Na ogłoszonej w piątek liście znalazła się również Tatiana Iwanowa, która wraz z Demczenko zajęła drugie miejsce w sztafecie. Demczenko miał ponadto srebro w rywalizacji indywidualnej.

Niektórzy z dziewięciorga pozostałych zdyskwalifikowanych wywalczyli w Soczi medale, ale stracili je już wcześniej po wykluczeniach członków ich drużyn.

W takiej sytuacji jest m.in. biegacz narciarski Nikita Kriukow, który zdobył srebro w sprincie drużynowym. Rosyjska dwójka już wcześniej została zdyskwalifikowana, ponieważ karę nałożono na Maksyma Wylegżanina.

Zdyskwalifikowano także Aleksandra Biessmiertnycha, srebrnego medalistę w sztafecie 4x10 km wspólnie z Aleksandrem Legkowem, Wylegżaninem i Dmitrijem Japarowem. Dotychczas tylko ten ostatni uniknął kary dyskwalifikacji, ale medal i tak stracił.

Także biegaczka Natalia Matwiejewa nie będzie mogła uczestniczyć w żadnej olimpiadzie. W Soczi startowała tylko w sprincie i zajęła w nim 20. pozycję.

Piątkowa decyzja MKOl dotknęła także bobsleistę Maksyma Bieługina, który wraz z Aleksandrem Kasjanowem zajął w Soczi czwarte miejsce w rywalizacji dwójek, a z Kasjanowem, Ilwirem Huzynem i Aleksiejem Puszkarewem był także czwarty w czwórkach.

W obu konkurencjach Bieługin miał szansę na brązowy medal, który miałby otrzymać po dyskwalifikacji zwycięzców - Aleksandra Zubkowa i Aleksieja Wojewody w dwójce i Zubkowa, Dmitrija Trunienkowa, Aleksieja Niegodajło i Wojewody w czwórce.

Pozostali Rosjanie, którzy znaleźli się na piątkowej liście ogłoszonej przez MKOl, to panczeniści Iwan Skobriew i Artem Kuzniecow, hokeistki Tatiana Buryna i Anna Szczukina oraz bobsleistka Ludmiła Udobkina.

Kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano z igrzysk już ponad 40 sportowców, a Rosja straciła 13 olimpijskich medali z Soczi, w tym cztery złote.

Na początku grudnia Rosyjski Komitet Olimpijski został zawieszony przez MKOl na przyszłoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu, choć niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską. Dożywotnio ze wszystkich struktur olimpijskich wykluczony został były minister sportu Witalij Mutko.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze