Podsumowanie The World Games 2017

Inne

Wspiąć się na 5. piętro w niecałe sześć sekund… Rzucać sobą wzajemnie na wysokość czwartego pietra i w między czasie robić trzy salta… I w końcu za jednym zamachem dźwignąć 420 kilogramów… Niemożliwe?! Nie dla nich. Podczas największej imprezy sportowej 2017 roku w Polsce – The World Games Wrocław 2017 – 3,5 tysiąca sportowców ze 112 krajów świata rywalizowało o 220 kompletów medali igrzysk dyscyplin nieolimpijskich.

Lipcową rywalizację na 26 arenach w ponad 30 dyscyplinach - na żywo i w strefie kibica - śledziło 240 tysięcy widzów i ponad 450 milionów przed telewizorami w 131 krajach świata. Wszystko, tak, jak na prawdziwych igrzyskach, poprzedziła efektowna ceremonia otwarcia na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, a formułę otwierającą wygłosił sam prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomas Bach.

 

W pomoc przy organizacji imprezy zaangażowanych zostało 1600 wolontariuszy, a 700 dziennikarzy z całego świata dbało o jej jak najlepszą relację. To było wielkie święto sportu. Sportu, w którym nie ma wielkich pieniędzy, a największą nagrodą jest satysfakcja z dobrze wykonanego zadania. Sportu, którego wydawać by się mogło - spróbować może każdy… Że nie do końca tak jest, dzień w dzień przekonywał się nasz reporter Szymon Zaworski (jego mniej lub bardziej udane, ale zabawne próby w materiale wideo).

 

Sumo, gimnastyka artystyczna, latające dyski, taniec, czy kick-boxing, czyli dyscypliny z którymi się mierzył, to jednak tylko mały wycinek tych, które można było zobaczyć na X Światowych Igrzyskach Sportowych. Podczas 10-dniowych zmagań we Wrocławiu zawodnicy rywalizowali w ponad 30 sportach. Odkryciem The World Games okazały się: ultimate frisbee – dyscyplina koedukacyjna, w której nie ma sędziego; oraz fistball, czyli połączenie siatkówki z tenisem.

 

Sport i sztuka przenikały się wzajemnie we wrocławskiej Hali Stulecia. Kibice, którzy zdecydowali się śledzić rywalizację w sportach gimnastycznych i tanecznych z jednej strony mogli podziwiać piękno, grację, elegancję i lekkość, z drugiej zaś niewyobrażalnie trudne ewolucje. Rzucający sobą wzajemnie Chińczycy, „węgierski sułtan”, czy rosyjskie siostry Averiny musiały zrobić wrażenie nawet na największych malkontentach. I zrobiły! Zwłaszcza te ostatnie rywalizujące w gimnastyce artystycznej, które same zdobyły dla reprezentacji Rosji aż osiem medali… Nasz ekspert od historii specjalnych – Krzysztof Wanio - w jednym z wieczornych magazynów współczuł rodzicom, że "nie mają trojaczków, bo wtedy z pewnością sięgnęłyby po komplet 12 medali przyznawanych „artystkom”...”

 

Ani Krzysztof, ani nikt inny absolutnie nie miał powodów do narzekań oglądając rywalizację w plażowej piłce ręcznej. Temperamentne reprezentantki Polski rozgrzały kibiców, ale The World Games zakończyły bez medalu. Największe emocje towarzyszyły nam wszystkim podczas walki o te najcenniejsze trofea.

 

Biało-Czerwoni sięgnęli po 30 medali (9 złotych 10 srebrnych i 11 brązowych): 20 w dyscyplinach oficjalnych, które wliczały się do klasyfikacji generalnej i 10 w sportach na zaproszenie wybieranych przez organizatora (kick-boxing, wioślarstwo halowe, futbol amerykański i żużel). W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na 13. pozycji z dorobkiem 5 złotych, 6 srebrnych i 9 brązowych krążków. Wygrali Rosjanie, którzy wywalczyli we Wrocławiu aż 63 krążki i konkurencję pozostawili daleko z tyłu.

 

Ju-jitsu to ten sport, który dał Biało-Czerwonym najwięcej medali: aż 7 z 20 wywalczonych w dyscyplinach oficjalnych. Łącznie w sportach walki, ale także tych na zaproszenie sięgnęliśmy po 18 z 30 krążków. Biało-czerwoni na podium stawali także w sportowym ratownictwie wodnym, wioślarstwie halowym, motoparalotniarstwie, trójboju siłowym, rock’n’rollu akrobatycznym i w końcu niejako na deser na żużlu. Rywalizację na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu oglądał na żywo nadkomplet publiczności - 13,5 tysiąca kibiców.

 

Naszpikowane lipcowymi emocjami obszerne podsumowanie The World Games - Wrocław 2017 w materiale wideo!

 

Tabela medalowa

 

POLSCY MEDALIŚCI:

 

Złote medale:

 

1. Wojciech Bógdał - motoparalotniarstwo
2. Jarosław Olech - trójbój siłowy
3. Artur Mikołajczewski - wioślarstwo halowe
4. Marta Waliczek - kick-boxing (60 kg)
5. Dawid Kasperski - kick-boxing (86 kg)
6. Jędrzej Loska - ju-jitsu (62 kg)
7. Reprezentacja Polski - żużel
8. Tomasz Szewczak - ju-jitsu (94 kilogramy)
9. Anna Miadzielec i Jacek Tarczyło - rock'n’roll akrobatyczny

 

Srebrne medale:

 

1. Alicja Tchórz - Ratownictwo wodne / 200 m z przeszkodami
2. Sztafeta (Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Adam Dubiel i Bartosz Makowski) – sportowe ratownictwo wodne / 4x50 m z przeszkodami
3. Sztafeta (Wojciech Kotowski, Cezary Kępa, Bartosz Stanielewicz, Adam Dubiel) – sportowe ratownictwo wodne / sztafeta z przekazywaniem manekina / 4x25 m
4. Bartosz Zabłocki - wioślarstwo halowe
5. Anna Wierzbowska - wioślarstwo halowe
6. Michał Ronkiewicz - kick-boxing (75 kg)
7. Mateusz Pluta - kick-boxing (91 kg)
8. Maciej Polok - ju-jitsu (69 kg)
9. Rafał Riss - ju-jitsu (+94 kg)
10. Łukasz Radosz - muaythai (91 kg)

 

Brązowe medale:

 

1. Magdalena Macios - sumo
2. Paweł Wojda - sumo
3. Sztafeta (Karolina Faszczewska, Anna Nocoń, Alicja Tchórz, Dominika Kossowska) – sportowe ratownictwo wodne / bieg sztafetowy z przekazywaniem manekina / 4x25 m
4. Marcin Bernat - motoparalotniarstwo
5. Michał Bąbos - karate / kumite
6. Michał Kazieczko - kick-boxing
7. Małgorzata Dymus - kick-boxing
8. Maciej Kozak - ju-jitsu (77 kg)
9. Emilia Maćkowiak - ju-jitsu (kategoria open)
10. Reprezentacja Polski - ju-jitsu
11. Oskar Siegert - muaythai (63,5 kg)

Aleksandra Szutenberg, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie