Rosjanie triumfatorami pokazowych zawodów biathlonowych w Gelsenkirchen

Rosjanie Jekaterina Jurłowa-Percht i Aleksiej Wołkow wygrali z dużą przewagą nad rywalami 16. edycję World Team Challenge - pokazowych zawodów biathlonowych na stadionie piłkarskiego klubu Schalke w Gelsenkirchen. Polacy nie startowali.

Mistrzyni świata z 2015 roku w biegu na 15 km Jurłowa-Percht oraz złoty medalista olimpijski (2014) i mistrzostw świata (2017) w sztafecie Wołkow, którzy przed rokiem zajęli w Niemczech trzecie miejsce, strzelali zdecydowanie najlepiej i najszybciej z całej stawki. Nad drugimi na mecie Czechami Evą Puskarcikovą i Ondrejem Moravcem uzyskali 24 sekundy przewagi. Trzecią lokatę zajęli Austriacy Lisa Hauser i Julian Eberhard.

Zawody składały się z dwóch etapów: najpierw biathloniści rywalizowali w biegu ze startu wspólnego, w którym było łącznie osiem strzelań, a później przystąpili do biegu na dochodzenie w takiej samej kolejności, w jakiej ukończyli pierwszą konkurencję, strzelając każdy również po cztery razy.

Z powodu choroby, w ostatniej chwili ze startu w Gelsenkirchen musiała zrezygnować broniąca Kryształowej Kuli reprezentantka gospodarzy Laura Dahlmeier. Jej rodacy Franziska Hildebrandt i Erik Lesser uplasowali się na szóstej pozycji. Zawody na Arena auf Schalke obejrzało ok. 44 tysięcy kibiców.

Zmagania World Team Challenge nie liczą się do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale co roku bierze w nich udział czołówka cyklu. Popularność "Biathlon auf Schalke" skłoniła kilka lat temu Międzynarodową Unię Biathlonu (IBU) do włączenia do programu PŚ rywalizacji par mieszanych.