Trump: Nie będzie manewrów USA–Korea Płd. podczas igrzysk w Pjongczang

Zimowe
Trump: Nie będzie manewrów USA–Korea Płd. podczas igrzysk w Pjongczang
fot. PAP/EPA

Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej nie będzie wspólnych manewrów sił południowokoreańskich i amerykańskich - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy telefonicznej z przywódcą Korei Płd. Mun Dze Inem.

Również Pentagon poinformował, że ze względu na Olimpiadę wspólne ćwiczenia wojskowe zostaną odłożone.

Trump powiedział też Munowi, że liczy na to, iż rozmowy między Koreą Południową i Koreą Północną przyniosą dobre skutki - poinformowały służby prasowe południowokoreańskiego prezydenta.

W środę Korea Południowa i Korea Północna wznowiły kontakt przez specjalną linię łączności w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw. Wznowienie kontaktu ma na celu przeprowadzenie rozmów o udziale północnokoreańskiej delegacji w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu.

W poniedziałek w noworocznym przesłaniu do narodu Kim Dzong Un zadeklarował, że jest "otwarty na dialog" z Seulem.

Trump obiecał również w rozmowie z Munem, że na Olimpiadę wyśle "wysokiej rangi" delegację, w skład której wejdą osoby z jego rodziny.

Ostatnie wspólne manewry USA i Korea Południowa przeprowadziły na początku grudnia.

Korea Północna zagroziła wówczas, że ćwiczenia te mogą popchnąć Półwysep Koreański "na skraj wojny nuklearnej".

Doroczne ćwiczenia Vigilant Ace trwały pięć dni; uczestniczyło w nich ponad 230 samolotów, w tym sześć niewykrywalnych dla radarów myśliwców F-22 Raptor.

Manewry odbyły się w niespełna tydzień po ogłoszeniu przez reżim w Pjongjangu informacji o przeprowadzeniu próby najbardziej zaawansowanej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), zdolnej dosięgnąć terytorium Stanów Zjednoczonych.

Chiny i Rosja zaproponowały, aby USA i Korea Południowa odstąpiły od zamiaru przeprowadzenia ćwiczeń w zamian za wstrzymanie przez Koreę Północną jej programu rakietowego i nuklearnego.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze