Anglicy gotowi na VAR. „Sędziowie są tym faktem podnieceni”

Piłka nożna
Anglicy gotowi na VAR. „Sędziowie są tym faktem podnieceni”
fot. Cyfrasport

Video Referee Assistant (VAR) już w poniedziałek 8 stycznia zadebiutuje na ziemi angielskiej w trakcie meczu trzeciej rundy FA Cup pomiędzy Brighton i Crystal Palace. Szef komitetu sędziowskiego, Mike Riley podkreśla, że wszyscy arbitrzy są z tego powodu bardzo podekscytowani, ponieważ system wideoweryfikacji ma olbrzymi potencjał.

Kwestią czasu było zawitanie systemu VAR do angielskiego futbolu, zwłaszcza, że w ostatnich miesiącach sędziowie z Wysp Brytyjskich nie mają zbyt wysokich notowań. Być może korzystanie z powtórek wideo sprawi, że zaczną popełniać mniej błędów. - Pracowaliśmy naprawdę mocno, aby wprowadzić u nas ten system i uczynić go możliwie jak najbardziej użytecznym – mówi Mike Riley. - Analiza sytuacji oraz podjęcie decyzji zajmuje zazwyczaj 30-40 sekund. Oczywiście im szybciej, tym lepiej. Zawieszamy sobie wysoko poprzeczkę – twierdzi.

Były arbiter, a obecnie szef komitetu sędziowskiego w Anglii podkreśla, że wprowadzenie systemu VAR i przygotowanie się do niego zajęło im trochę czasu. - Pracowaliśmy nad tym dwa lata, aby doczekać się tej chwili. Sędziowie są tym faktem podnieceni. Chcemy pokazać potencjalne korzyści tego systemu, ale jednocześnie nie ingerując w piłkarskie widowisko.

Póki co, VAR będzie do dyspozycji arbitrów w trakcie spotkań FA Cup oraz Carabao Cup. Ewentualne wprowadzenie tego systemu w Premier League nastąpi najwcześniej w przyszłym sezonie.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze