Liga Mistrzyń: Łodzianki urwały seta faworytkom

W spotkaniu 2. kolejki grupy D Ligi Mistrzyń siatkarki VakifBank Stambuł wygrały z Grot Budowlanymi Łódź 3:1. Najlepszy w wykonaniu wicemistrzyń Polski był set numer dwa, w którym wygrały rywalizację na przewagi.

W pierwszej kolejce VakifBank wygrał w derbach Stambułu z Galatasaray 3:1, a siatkarki z Łodzi uległy 0:3 Dynamo Moskwa. W spotkaniu inaugurującym drugą serię gier Dynamo przegrało z Galatasaray 1:3. Faworytkami starcia VakifBanku z Grot Budowlanymi był klub turecki – triumfator Ligi Mistrzyń w ubiegłym sezonie.

Pierwsza odsłona spotkania jedynie na początku miała wyrównany przebieg. Gospodynie szybko zaczęły budować przewagę (8:5), którą utrzymywały w dalszej części (16:13), a w końcówce już zdecydowanie przeważały (20:15). As serwisowy Mileny Rasić przyniósł gospodyniom piłkę setową (24:16), a skuteczny blok w kolejnej akcji zakończył tę partię.

Początek drugiego seta to spore problemy gospodyń na przyjęciu i dobra gra Julii Twardowskiej w ekipie Budowlanych. Gospodynie wyraźnie przegrywały na pierwszej przerwie (3:8), a przy stanie 6:12 zdenerwowany trener Giovanni Guidetti poprosił o czas. Reprymenda na niewiele się zdała – na drugiej przerwie VakifBank tracił osiem punktów (8:16). Po niej jednak nastąpiła efektowna pogoń gospodyń, które rozbiły rywalki trudną zagrywką i dopięły swego. Po ataku Gozde Sonsirmy odrobiły straty (17:17). W końcówce przewaga przechodziła z rąk do rąk. Najpierw prowadziły gospodynie (22:20), kilka chwil później łodzianki miały piłkę setową (22:24), a partię zakończyła rywalizacja na przewagi, w której dwoma skutecznymi atakami popisała się Kaja Grobelna (24:26).

Podrażnione stratą seta faworytki lepiej rozpoczęły kolejną odsłonę (8:5). W środkowej części seta skuteczna gra Zhu Ting pozwoliła gospodyniom przejąć inicjatywę (13:6), a siatkarki z Łodzi nie ustrzegły się błędów własnych (16:9). W końcówce nie było wielkich emocji, VakifBank kontrolował sytuację i pewnie wygrał 25:15.

Czwarta partia to mocne otwarcie gospodyń, przy błędach własnych ekipy z Łodzi (4:1, 11:4). Po takim wstępie w  wykonaniu ekipy gospodyń, łodzianki nie zdołały się już pozbierać i realnie zagrozić rywalkom. Siatkarki VakifBanku utrzymywały dystans i spokojnie zmierzały po zwycięstwo w całym spotkaniu. Atak Twardowskiej w aut dał rywalkom piłkę meczową (24:16), którą wykorzystały one już w kolejnej akcji.

VakifBank Stambuł – Grot Budowlani Łódź 3:1 (25:16, 24:26, 25:15, 25:16)

VakifBank: Naz Aydemir, Gozde Kirdar, Kubra Akman Caliskan, Lonneke Sloetjes, Ting Zhu, Milena Rasic - Hatice Orge (libero) - Melis Durul, Cansu Ozbay, Kelsey Robinson, Zehra Gunes

Grot Budowlani: Pavla Vincourova, Hana Cutura, Agnieszka Kąkolewska, Kaja Grobelna, Martyna Grajber, Julia Piotrowska - Agata Witkowska (libero) - Ewelina Polak, Julia Twardowska