Trwa plebiscyt na sportową książkę roku. Wśród pozycji „Walki Stulecia”, „Przerwana Podróż” i inne

Sporty walki

W 2017 roku powstało wiele polskich książek sportowych opowiadających różne historie. Do 31 stycznia trwa głosowanie na tę najlepszą. Wśród nominowanych m.in. „Walki Stulecia” Andrzeja Kostyry oraz „Arkadiusz Gołaś. Przerwana Podróż” Piotra Bąka. W sumie do wyboru jest szesnaście pozycji, ale tylko jedna osiągnie status tej numer jeden.

Głosować można na stronie sportowaksiazkaroku.pl. Wybór z pewnością nie należy do najłatwiejszych, ale każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Wśród nominowanych pozycji znajdują się m.in. „Walki Stulecia” autorstwa dziennikarza i komentatora sportowego, Andrzeja Kostyry, który opowiada o największych potyczkach bokserskich za Oceanem, wspomina swoje przygody oraz opowiada szereg anegdot. W książce można znaleźć historię ikony boksu Muhammada Ali'ego, wspomnienie czarnych lat propagandy nazistowskiej i wielkie starcie dwóch światów, czyli walkę Maxa Schmellinga z Joe Louisem, aż po czasy niemal współczesne. – Dziś miano takiej walki, wojny wartej wspomnień po latach, nosi starcie Anthony Joshua – Władimir Kliczko. Dla mnie bowiem wielkie wojny ringowe muszą mieć trzy spełnione warunki: zawierać dramatyczne zwroty akcji, knock downy i kusić wielką stawką – opowiada Andrzej Kostyra.

 

Nie brakuje także siatkarskich pozycji. „Kadziu. Siatkówka i rock'n'roll” to autobiografia Łukasza Kadziewicza napisana wspólnie z dziennikarzem Przeglądu Sportowego, Łukaszem Olkowiczem. Zawiera intrygujące historie oraz opowiada o życiu profesjonalnego sportowca, w którym tylko na pozór wydaje się, że nie ma w nim miejsca na zabawę. „Pierwsze mecze grałem przy 20 osobach na sali w Olsztynie, a kończyłem przy 12 tysiącach w Spodku”. „Wiele razy zeszmaciłem się poza boiskiem, a mimo to dane mi było liznąć tej wielkiej siatkówki, która wyciągała mnie z dołków”. „Imprezom siatkarzy towarzyszy raczej fantazja, a nie pijaństwo na umór”. „Gdy trenerzy pytają, o której wróciłeś do hotelu, zawsze mów, że o pierwszej” - to tylko namiastka ciekawych i pikantnych smaczków jakie serwuje nam były reprezentant Polski.

 

„Arkadiusz Gołaś. Przerwana Podróż” to biografia tragicznie zmarłego Arka Gołasia, który zginął w wypadku samochodowym. To niejako hołd dla człowieka, który osiągnął wiele w młodym wieku, a mógł jeszcze więcej. - Arek na to zasłużył, był postacią nietuzinkową, wręcz fantastyczną. Zasłużył, by być w ten sposób upamiętniony, a zmarł bardzo młodo, mając dopiero 24 lata. Był u progu swojej kariery, został zakontraktowany na trzy lata przez jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy klub na świecie Lube Banca Macerata, więc ta jego fantastyczna podróż została dramatycznie przerwana. Chcę, by tą książką o nim pamiętać, jak najdłużej – mówi jej autor, Piotr Bąk.

 

Jakie jeszcze pozycje można znaleźć wśród nominowanych? Historia złotej epoki Górnika Zabrze, a także rywalizacji polskich klubów piłkarskich w europejskich pucharach. Do tego biografie Grzegorza Tkaczyka, Joanny Jędrzejczyk i Iwony Guzowskiej. Głosować można na stronie sportowaksiazkaroku.pl, na której znajdują się recenzje wszystkich szesnastu książek. Plebiscyt potrwa do 31 stycznia.

KN, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie