PŚ w biathlonie: Eckhoff najlepsza w sprincie, Polki daleko

Norweżka Tiril Eckhoff wygrała sprint na 7,5 km biathlonowego Pucharu Świata we włoskiej Anterselvie. To jej pierwsze zwycięstwo w tym sezonie i piąte w karierze. Najlepsza z Polek Kamila Żuk zajęła 51. miejsce.

Eckhoff była bezbłędna na strzelnicy, podobnie jak pozostałe zawodniczki na podium - siedmiokrotna mistrzyni świata Niemka Laura Dahlmeier straciła do Norweżki 12 sekund, a trzecia Czeszka Veronika Vitkova - 20,6 s.

W czwartek w Anterselvie nie startowały najlepsze polskie biathlonistki: Weronika Nowakowska, Krystyna Guzik, Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz. Przebywają na zgrupowaniu w niemieckim Ruhpolding. Zamiast nich we Włoszech pobiegły Żuk, Karolina Pitoń, Anna Mąka i Kinga Mitoraj. Nowakowska ma w planie udział w niedzielnym biegu ze startu wspólnego.

Żuk miała dwa pudła, straciła do Eckhoff ponad dwie minuty, a 51. lokata jest jej najlepszym wynikiem w karierze w PŚ. Najmłodsza w polskiej kadrze, 20-letnia biathlonistka zdołała zakwalifikować się do sobotniego biegu na dochodzenie na 10 km. Ta sztuka nie udała się pozostałym Polkom. Mitoraj była 80., Mąka - 84., a Pitoń zajęła 89. lokatę. Sklasyfikowano 102 zawodniczki.

Nie najlepiej poszło tego dnia prowadzącej w klasyfikacji generalnej Kaisie Makarainen. Finka zajęła dopiero 26. pozycję. Utrzymała się jednak na pozycji liderki cyklu, bo goniąca ją reprezentantka Słowacji Anastasiya Kuzmina uplasowała się tylko na 18. miejscu. Obie miały po trzy niecelne strzały.

Zmagania w Anterselvie, będące ostatnim sprawdzianem światowej czołówki przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu (9-25 lutego), potrwają do niedzieli.

Wyniki:

1. Tiril Eckhoff (Norwegia)          21.05,3 (0 karnych rund)
   2. Laura Dahlmeier (Niemcy)      strata 12,0 s (0)
   3. Veronika Vitkova (Czechy)            20,6 (0)
   4. Daria Domraczewa (Białoruś)          23,0 (1)
   5. Anais Bescond (Francja)              26,6 (0)
   6. Jekaterina Jurłowa-Percht (Rosja)    39,4 (0)
  ...
  51. Kamila Żuk (Polska)                2.04,0 (2)
  80. Kinga Mitoraj (Polska)             3.08,8 (3)
  84. Anna Mąka (Polska)                 3.18,5 (2)
  89. Karolina Pitoń (Polska)            3.41,2 (5)
klasyfikacja generalna PŚ (po 13 z 22 zawodów): 1. Kaisa Makarainen (Finlandia) 504 pkt 2. Anastasiya Kuzmina (Słowacja) 493 3. Dorothea Wierer (Włochy) 435 4. Justine Braisaz (Francja) 393 5. Laura Dahlmeier (Niemcy) 390 6. Veronika Vitkova (Czechy) 380 ... 19. Weronika Nowakowska (Polska) 257 33. Krystyna Guzik (Polska) 121 49. Magdalena Gwizdoń (Polska) 58 73. Monika Hojnisz (Polska) 13 klasyfikacja sprintu (po 5 z 8 zawodów): 1. Anastasiya Kuzmina (Słowacja) 223 pkt 2. Veronika Vitkova (Czechy) 177 3. Kaisa Makarainen (Finlandia) 172 ... 14. Weronika Nowakowska (Polska) 108 20. Krystyna Guzik (Polska) 71 42. Magdalena Gwizdoń (Polska) 38 69. Monika Hojnisz (Polska) 7