El. piłkarskich MŚ kobiet: Trener Polek poszuka wzmocnień w USA

Piłka nożna
El. piłkarskich MŚ kobiet: Trener Polek poszuka wzmocnień w USA
fot. PAP

Trener piłkarskiej reprezentacji Polski Miłosz Stępiński, szukając kandydatek do gry w kadrze, zamierza w czerwcu spotkać się w USA na obozie z mającymi polskie korzenie zawodniczkami. - To łatwiejsze od zapraszania 25 piłkarek do nas - powiedział.

Wniosek o nadanie polskiego obywatelstwa złożyła już 24-letnia Sarah Wronski, obrończyni austriackiego Sankt Polten.

- Bardzo by się nam przydała. Na zimowy obóz do Turcji nie pojedzie oczywiście jeszcze z nami, bo najpierw musi załatwić kwestie formalne. Doskonale mówi po polsku, jej rodzice wyemigrowali przed laty z kraju – wyjaśnił trener.

Gotowa do gry w biało-czerwonych barwach – z racji wieku także w zespole U 19 – jest bramkarka Nicole Panas, mająca za sobą występy w młodzieżowych drużynach Kanady.

- To jest taka młodsza wersja Katarzyny Kiedrzynek (podstawowa zawodniczka kadry i francuskiego PSG) – ocenił Stępiński.

Takie „zewnętrzne” poszukiwania kadrowiczek są związane m.in. z plagą kontuzji, jakie w ubiegłym roku dotknęły zespół narodowy. Z udziału w zgrupowaniach i meczach „wypadło” na dłużej kilkanaście piłkarek.

- Nigdy nie mam optymalnego zestawienia, bo ciągle ktoś się leczy. Według skautów w USA mieszka i gra w silnych drużynach uniwersyteckich ok. 90 zawodniczek polskiego pochodzenia. Stąd pomysł, by tam poszukać – stwierdził Stępiński.

Kobieca reprezentacja USA otwiera aktualny światowy ranking.

Trener Polek wykorzystał zimowa przerwę w rozgrywkach ligowych i międzynarodowych na 10-dniowy staż w Bayernie Monachium. Selekcjoner wybiera się też do Sankt Polten, by zapoznać się z funkcjonowaniem tamtejszego centralnego ośrodka szkolenia piłkarek.

- Austriacy dzięki niemu, nie mając silnych klubów, w ciągu 10 lat zrobili wielki postęp jeśli chodzi o kobiece zespoły narodowe. Chcę zobaczyć z bliska, jak to funkcjonuje. Może warto na taki system szkolenia postawić u nas – powiedział selekcjoner.

Jego podopieczne przygotowania do wiosennych meczów eliminacji MŚ zainaugurują 10–dniowym zgrupowaniem w Turcji, które rozpocznie się 26 lutego. W Antalyi oprócz treningów zaplanowane jest też rozegranie trzech meczów sparingowych z Meksykiem, Rumunią i Ukrainą. Pojadą tam 22 zawodniczki.

Eliminacje Polki wznowią 6 kwietnia podejmując najsłabszą w grupie Albanię, a cztery dni później zagrają na wyjeździe ze Szkocją, która jest głównym rywalem w walce o drugie miejsce, za faworytem grupy Szwajcarią.

Turniej finałowy MŚ odbędzie się we Francji w 2019 roku. Awansują do niego bezpośrednio zwycięzcy siedmiu grup. Cztery najlepsze zespoły z drugich miejsc będą rywalizować w barażach, które wyłonią ostatniego uczestnika MŚ ze strefy europejskiej.

Stępiński, który przejął kadrę latem 2016 roku od Wojciecha Basiuka na koniec eliminacji ME 2017, z 14 dotychczasowych spotkań w roli selekcjonera reprezentacji przegrał jedno - z Helwetkami 1:2, zanotował też jeden remis.

Terminarz i dotychczasowe wyniki Polek w eliminacjach MŚ 2019:

15.09.2017 Polska - Białoruś 4:1

19.09.2017 Szwajcaria - Polska 2:1

24.11.2017 Albania - Polska 1:4

06.04.2018 Polska - Albania

10.04.2018 Szkocja - Polska

12.06.2018 Polska - Szkocja

31.08.2018 Białoruś - Polska

04.09.2018 Polska - Szwajcaria

 

Tabela grupy 2

M pkt bramki

1. Szwajcaria 4 12 14-3

2. Szkocja 2 6 7-1

3. Polska 3 6 9-4

4. Białoruś 4 3 3-9

5. Albania 5 0 3-19.

en, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze