Przesłuchania rosyjskich sportowców rozpoczęte

Zimowe
Przesłuchania rosyjskich sportowców rozpoczęte
fot. PAP

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) rozpoczął w poniedziałek przesłuchania rosyjskich sportowców, którzy zostali dożywotnio zdyskwalifikowani przez komisję dyscyplinarną Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Odwołania od decyzji MKOl złożyło 42 osoby, wezwanie do stawienia przed CAS otrzymało 39 Rosjan, którzy zostali przyłapani na dopingu podczas ponownego badania próbek pobranych w trakcie igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

- Posiedzenie CAS, które zwykle odbywa się w Lozannie, tym razem zostało przeniesione do centrum konferencyjnego w Genewie, gdzie są lepsze warunki do przesłuchania także wielu świadków i ekspertów - potwierdził sekretarz generalny CAS Matthieu Reeb.

Zgodnie z programem, postępowanie CAS zakończy się najpóźniej w sobotę lub w niedzielę, a ostateczna decyzja zapadnie do 31 stycznia. Z 42 osób, które się odwołują, 21 w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia chce wystartować w igrzyskach w Pjongczangu, które rozpoczynają się 9 lutego.

Do tej pory sportowcy rosyjscy z powodu stosowania dopingu stracili 13 medali zimowych igrzysk w Soczi - cztery złote, osiem srebrnych i jeden brązowy. Sankcje nałożył Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Pierwotnie Rosja zajęła pierwsze miejsce w tabeli medalowej - 13 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych. Po dyskwalifikacjach jej bilans to 9-3-8.

Zawodników przed CAS bronią adwokaci wynajęci przez narodowy komitet olimpijski. Są wśród nich Rosjanie, ale także Szwajcarzy i Francuzi.

CM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze