Dziewięciu piłkarzy z Arabii Saudyjskiej trafi do ligi hiszpańskiej

Piłka nożna
Dziewięciu piłkarzy z Arabii Saudyjskiej trafi do ligi hiszpańskiej
fot. PAP/EPA

Sprowadzenie dziewięciu piłkarzy z Arabii Saudyjskiej do klubów I i II ligi hiszpańskiej ma przynieść zyski z transmisji meczów i reklam. Zawarta w niedzielę umowa ma też pomóc w promocji piłki nożnej w kraju, który wystąpi w tegorocznym mundialu w Rosji.

Jak ujawniły we wtorek hiszpańskie media, za niespodziewanymi transferami stoi saudyjska federacja piłkarska oraz rząd tego kraju, który zgodził się, aby dziewięciu zawodników bezpłatnie zasiliło kluby grające w I i II lidze Hiszpanii.

W zawartej w niedzielę umowie, w której podpisaniu brał udział m.in. hiszpański ambasador w Arabii Saudyjskiej Alvaro Iranzo, zaznaczono, że dziewięciu Saudyjczyków będzie występować w rozgrywkach piłkarskich w Hiszpanii do końca sezonu 2017/18.

Zawodnicy, którzy trafili do pierwszoligowych klubów hiszpańskich to czołowi reprezentanci Arabii Saudyjskiej. Wśród nich największą gwiazdą jest pomocnik Jahia Asz-Szehri, który dotychczas bronił barw An-Nasr Rijad, klubu z saudyjskiej stolicy.

Asz-Szehri, który dotychczas wystąpił w 37 spotkaniach reprezentacji Arabii Saudyjskiej będzie bronił barw CD Leganes.

Spośród dziewięciu Saudyjczyków, którzy trafili do Hiszpanii, w Primera Division występować będą jeszcze dwaj inni czołowi gracze reprezentacji: napastnik Fahad Al-Muwallad oraz pomocnik Salem Ad-Dawsari. Zagrają oni odpowiednio w Levante UD oraz Villareal CF.

Czterech pozostałych Saudyjczyków zasili drugoligowe hiszpańskie drużyny: Valladolid CF, Rayo Vallecano, CD Numancia, a także Sporting Gijon.

Z kolei dwóch najmłodszych graczy z Arabii Saudyjskiej wystąpi w rezerwach pierwszoligowych klubów CD Leganes oraz Villareal CF.

Hiszpańscy komentatorzy twierdzą, że niespodziewane transfery saudyjskich graczy mają przysporzyć budżetowi ligi środków z transmisji meczów oraz wpływów z reklam od firm z Arabii Saudyjskiej. Odnotowują, że jest ona obecnie jednym z najmniej demokratycznych państw świata, gdzie co roku w egzekucjach ginie około 150 osób.

Mundial w Rosji będzie dla Arabii Saudyjskiej piątym występem w piłkarskich mistrzostwach świata. Wcześniej grała ona w tym turnieju w 1994, 1998, 2002, a także w 2006 roku. Najlepiej Saudyjczycy zaprezentowali się podczas swojego inauguracyjnego występu na mundialu, kiedy w mistrzostwach w USA dotarli do 1/8 finału.

Arabia Saudyjska zainauguruje tegoroczny mundial 14 czerwca spotkaniem z gospodarzem turnieju, Rosją. Jej rywalami w grupie A będą także Egipt i Urugwaj.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie