Liga Mistrzyń: Chemik Police zachował szansę awansu

Siatkarki Chemika Police drugi raz w rozgrywkach Ligi Mistrzów odniosły zwycięstwo nie tracąc seta. W środę w meczu 3. kolejki pokonały w Koszalinie bułgarską Maricę Płowdiw 3:0 (25:16, 26:24, 25:12). Na półmetku rozgrywek grupowych będą drugie w tabeli.

Trener Jakub Głuszak tym razem postawił na Serbkę Sladjanę Mirkovic na rozegraniu i Malwinę Smarzek na przyjęciu. Nie dziwi zwłaszcza decyzja w sprawie Smarzek, bo dwa tygodnie temu grająca na tej pozycji od początku spotkania z Dynamem Kazań Bianka Busa była najsłabszym ogniwem w składzie Chemika. Reprezentantka Polski po zastąpieniu Busy poprawiła jakość gry drużyny, ale nie była w stanie sprawić, by chemiczki w tamtym spotkaniu nawiązały walkę o wygranie choćby seta.

Bułgarki w styczniu wzmocniły skład o atakującą z Kanady Shainah Joseph, która zadebiutowała w Maricy już dwa tygodnie temu w pojedynku przeciwko Vizurze Ruma. Marica przegrała tamten mecz, ale Joseph należała do najlepiej punktujących siatkarek.

W pojedynku polsko-bułgarskim tylko w drugiej partii przyjezdne postawiły się zespołowi trenera Głuszaka.

Pierwsza była popisem Smarzek. Reprezentantka Polski raz za razem była wysyłana do ataku przez Markovic i demolowała mocnymi zbiciami obronę rywalek.

Ku zaskoczeniu kompletu publiczności na początku drugiego seta kilkupunktowe prowadzenie uzyskały Bułgarki. Przede wszystkim drużyna Iwana Petkowa zagrała ofiarnie w obronie i skutecznie kończyła kontry. Po kolejnym ataku Wiktorii Grigorowej i asie serwisowym Bułgarki objęły prowadzenie 10:6 i trener Głuszak był zmuszony przywołać swój zespół na krótką naradę. Poskutkowało.

Kilka minut później było już 11:11 i chemiczki znów zaczynały zdobywać przewagę. Gdy prowadziły 22:20, wydawało się, że koniec seta niebawem nastąpi. Nic z tych rzeczy. Rywalki zdołały doprowadzić do remisu po 23. Dopiero dwa świetne ataki Smarzek z kontr sprawiły, że Chemik wygrał drugiego seta.

Przegrana partia na przewagi podcięła skrzydła zespołowi z Bułgarii, który w trzeciej odsłonie nie podjął walki i ugrał ledwie 12 punktów. Na siatce brylowały, poza Smarzek, także Natalia Mędrzyk i Katarzyna Zaroślińska-Król.

Chemik Police – Marica Płowdiw 3:0 (25:16, 26:24, 25:12)

Chemik: Sladjana Mirkovic, Malwina Smarzek, Stefana Veljkovic, Katarzyna Zaroślińska-Król, Natalia Mędrzyk, Straszimira Simeonowa – Aleksandra Krzos (libero);

Marica: Simona Dimitrowa, Wiktoria Grigorowa, Shainah Joseph, Desislawa Nikołowa, Nasja Dimitrowa, Lora Kitipowa – Iwelina Monowa (libero), Zana Todorowa (libero), Silwia Andrejewa, Mirela Szapazowa.

Widzów: 2 939.