Franczak grał w piłkę w krakowskich klubach – Prądniczance i Wawelu. W 1968 roku został trenerem młodzieży w Wiśle i zasłynął jako wychowawca wielu znakomitych zawodników, takich jak: Adam Nawałka, Zdzisław Kapka, Krzysztof Budka, Leszek Lipka, Jan Jałocha, Andrzej Iwan, Piotr Skrobowski czy Michał Wróbel. Pod jego wodzą "Biała Gwiazda" dwukrotnie w 1975 i 1976 roku wywalczyła mistrzostwo Polski juniorów.

 

W 1979 roku został trenerem pierwszej drużyny Wisły i dwa lata później doprowadził "Białą Gwiazdę" do tytułu wicemistrza Polski. To był największy sukces w jego trenerskiej karierze. Potem pracował jeszcze w innych krakowskich klubach – Hutniku, Cracovii, Garbarni, a także Błękitnych Kielce. Ostatnio pełnił funkcję szefa wyszkolenia w Małopolskim Związku Piłki Nożnej.

 

"Luka, jaka powstała po jego odejściu będzie trudna do zasypania. Obok fachowości i entuzjazmu do pracy posiadał ogromny autorytet wśród trenerów. Mimo że był wiślakiem, to pracował we wszystkich znaczących krakowskich klubach i wszędzie był ceniony. Dziś takich ludzi szczególnie brakuje" – powiedział PAP prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec.