Nanga Parbat: Oficjalny komunikat. "Warunki pogodowe uniemożliwiają dalszą akcję ratunkową"

Inne
Nanga Parbat: Oficjalny komunikat. "Warunki pogodowe uniemożliwiają dalszą akcję ratunkową"
fot. PAP

Rzecznik polskiej ekspedycji na K2 Michał Leksiński przyznał, że warunki pogodowe uniemożliwiają dalszą akcję ratunkową. Akcja pod Nanga Parbat zostanie zakończona.

Około godziny 0:35 w nocy z soboty na niedzielę Michał Leksiński, rzecznik polskiej ekspedycji na K2, przekazał, że dalsza akcja ratunkowa Tomasza Mackiewicza nie jest możliwa ze względu na złe warunki pogodowe. 

Wcześniej poinformowano, że Elisabeth Revol została odnaleziona. Francuzka miała zostać ewakuowana do dolnego obozu.

 

Pod względem wypadków śmiertelnych "Naga Góra" zajmuje niechlubne, drugie miejsce, za K2 (8611 m). Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Próby zdobycia wierzchołka w latach 1895–1950 pochłonęły 31 ofiar, a od 1953 roku drugie tyle. W środowisku alpinistów Nanga Parbat nazywana jest "zabójczą górą". Posiada największą wysokość względną na świecie - około 7000 m. Baza główna po stronie północnej znajduje się około 3600 m n.p.m i jest najniżej położoną ze wszystkich baz pod ośmiotysięcznikami.

 

Tomasz Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a  Elisabeth Revol po raz czwarty. Tym razem wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

 

20 stycznia mieli podjąć próbę wspinaczki na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i - według niektórych źródeł - stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

 

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. "Naga Góra" była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

jb, PAP, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie