"Pomysł powrotu na Nangę to niepotrzebne budowanie sensacji"

Inne
"Pomysł powrotu na Nangę to niepotrzebne budowanie sensacji"
fot. PAP

Chciałem z olbrzymią przykrością zauważyć, że wszelkie pomysły powrotu teraz na Nange to niepotrzebne budowanie sensacji - napisał na swoim Twitterze Adam Bielecki. Jeden z bohaterów akcji ratowniczej na Nanga Parbat (8126 m), przyznał, że obecnie nie ma żadnych szans na kolejną akcję.

Sprawą od kilku dni żyje cała Polska. Tomasz Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę wejścia zimą na Nanga Parbat, a Elisabeth Revol po raz czwarty. W grudniu wyruszyli we dwójkę, działali w stylu alpejskim, sportowym, bez żadnego wsparcia ze strony tragarzy oraz nie mając tlenu w butlach.

 

20 stycznia rozpoczęli wspinaczkę na wierzchołek, ale ostatecznie zeszli do obozu drugiego. 22 stycznia z nadesłanego przez Francuzkę SMS wynikało, że są w obozie trzecim, planują wyjście wyżej i atak szczytowy 25 stycznia. Tego dnia byli na wysokości około 8000 m i - według niektórych źródeł - stanęli na wierzchołku. W południe chmury przesłoniły kopułę szczytową, a polsko-francuska para w odwrocie utknęła na wysokości ok. 7400 m.

 

Na pomoc ruszyła ekipa polskich himalaistów - oprócz Bieleckiego, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala - uczestnicząca w wyprawie na K2, szczycie odległym od Nanga Parbat w linii prostej o prawie 200 km. Dotarli dwoma helikopterami blisko obozu pierwszego na Nanga Parbat. Mimo zapadających ciemności, wspinaczkę rozpoczęli Bielecki i Urubko. Około drugiej czasu miejscowego spotkali schodzącą z góry Revol.

 

Niestety kontynuowanie akcji i próba dotarcia do Mackiewicza była niemożliwa, dlatego też postanowiono przerwać poszukiwania. O bohaterskim wyczynie mówią media na całym świecie. Ostatnio ukazały się informacje jakoby czwórka Polaków miała zamiar wrócić pod Nanga Parbat. Szybko zdementował je Bielecki.

 

 

Nanga Parbat (8126 m) jest jednym z najbardziej wymagających ośmiotysięczników. Należy do szczytów wyjątkowo trudno dostępnych i niebezpiecznych. Świadczy o tym chociażby liczba dotychczasowych zdobywców, nieznacznie przekraczająca 300 osób.

 

Pod względem wypadków śmiertelnych "Naga Góra" zajmuje niechlubne, drugie miejsce, za K2 (8611 m). Historia podboju to przede wszystkim zmagania niemieckich alpinistów. Próby zdobycia wierzchołka w latach 1895-1950 pochłonęły 31 ofiar, a od 1953 roku drugie tyle.

 

W środowisku wspinaczy Nanga Parbat nazywana jest "zabójczą górą". Posiada największą wysokość względną na świecie - około 7000 m. Baza główna po stronie północnej znajduje się około 3600 m n.p.m i jest najniżej położoną ze wszystkich baz pod ośmiotysięcznikami.

IM, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze