Pjongczang 2018: Bjoerndalen w sztabie trenerskim Białorusi

Zimowe
Pjongczang 2018: Bjoerndalen w sztabie trenerskim Białorusi
fot. PAP

Najbardziej utytułowany biathlonista w historii, Norweg Ole Einar Bjoerndalen pojawi się jednak w Pjoengczangu. MKOl zatwierdził go w sztabie szkoleniowym Białorusi. Wcześniej nie znalazł akceptacji norweskiej federacji biathlonu na start w siódmych igrzyskach.

Pozytywną dla Bjoerndalena wiadomość przekazała dziennikarzom rzeczniczka prasowa Białoruskiegu Komitetu Olimpijskiego Wiktoria Tarasewicz.

Taką propozycję miała białoruska federacja biathlonu, której prośbę do MKOl przekazał krajowy komitet olimpijski.

Największą nadzieją medalową tego kraju jest biathlonistka Daria Domraczewa, która w lipcu 2016 roku wyszła za mąż za Bjoerndalena. W październiku urodziła im się córka. Norweg jest częstym i bardzo lubianym gościem na Białorusi. W Mińsku norweski sportowiec wybudował ogromną willę w kształcie statku.

Anatolij Stromskij, sekretarz generalny białoruskiej federacji biathlonu podkreślił, że: "jeżeli otrzymamy akredytację dla Bjoerndalena, to zamieszka on w wiosce olimpijskiej jako członek naszej reprezentacji".

Daria Domraczewa zdobyła w karierze cztery medale olimpijskie, w tym trzy złote przed czterema laty w Soczi i brązowy w Vancouver (2010). Ma także siedem medali mistrzostw świata, w tym dwa złote, cztery srebrne i jeden brązowy, a w sezonie 2014/2015 zdobyła Puchar Świata w punktacji generalnej.

43-letni Bjoerndalen startował na sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich 13 medali - osiem złotych, cztery srebrne i brązowy. Dorobek mistrzostw świata to 45 medali w tym 20 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych. Norweg zdobył biathlonowy Puchar Świata w punktacji generalnej sześciokrotnie, a indywidualnie stanął 95 razy na najwyższym stopniu podium, w tym raz w zawodach PŚ biegach narciarskich (2006).

CM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie