Putin: Decyzja CAS potwierdza, że większość sportowców jest czysta

Inne
Putin: Decyzja CAS potwierdza, że większość sportowców jest czysta
fot. PAP

Decyzja Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego (CAS) w sprawie rosyjskich sportowców potwierdza, że przeważająca ich większość jest czysta, ale trzeba z szacunkiem traktować stanowisko strony przeciwnej - oświadczył w czwartek prezydent Władimir Putin.

Zauważył on, komentując decyzję trybunału w Lozannie, że "nie może ona nie cieszyć" strony rosyjskiej.

- Decyzja ta potwierdza nasze stanowisko, że przytłaczająca większość naszych sportowców to czyści zawodnicy - ocenił Putin.

Zauważył przy tym, że "w sądzie z reguły rozpatrywane są dwa punkty widzenia, tj. dwóch spierających się stron". Jego zdaniem trzeba odnosić się z szacunkiem do decyzji sądu, ale także i do tej strony, z którą Rosja była w sporze.

 

- Dlatego, jak sądzę, nie powinniśmy wpadać w żadną euforię, powinniśmy się do tego odnosić spokojnie - mówił Putin. Zaapelował o odnoszenie się z szacunkiem do "tych organizacji, które podejmowały wcześniejsze decyzje".

Dodał także: - cieszymy się z powodu tych sportowców, których CAS poparł, ale nie wszyscy zostali uniewinnieni.

CAS uznał apelację 28 spośród 39 rosyjskich sportowców i uchylił nałożone na nich przez MKOl kary dożywotniego wykluczenia z igrzysk za złamanie przepisów antydopingowych podczas olimpiady w Soczi w 2014 roku. To oznacza, że Rosja odzyska co najmniej dziewięć medali igrzysk w Soczi, z trzynastu, które straciła w wyniku kar nałożonych wcześniej przez MKOl.

Powodem decyzji CAS był brak wystarczających dowodów winy sportowców.

Jednocześnie trybunał w Lozannie potwierdził naruszenia reguł antydopingowych przez 11 innych reprezentantów Rosji, ale zmniejszył sankcje nałożone przez MKOl do wykluczenia tylko z rozpoczynających się 9 lutego igrzysk w Pjongczangu. Przypadki trzech biathlonistek zostaną rozpatrzone później.

en, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze