Włodarczyk zwyciężczynią prestiżowego plebiscytu

Zwyciężczynią XVIII. plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy została po raz piąty z rzędu, trzykrotna mistrzyni świata, młociarka z RKS Skra Warszawa – Anita Włodarczyk. Wyniki plebiscytu ogłoszono w piątek podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy.

Bal odbywał się w hali widowiskowo-sportowej Arena Ursynów. - W swojej konkurencji jest niepokonana od maja 2014 roku. Dotychczas zwyciężyła w 42 konkursach z rzędu. Wygrała "Złote Kolce" – klasyfikację najlepszych polskich lekkoatletów i lekkoatletek – po raz ósmy w swej karierze. (...) W 2017 roku nie tylko zdobyła w Londynie mistrzostwo świata – po raz trzeci w swojej karierze, ale także zwyciężyła w plebiscycie prestiżowego magazynu "Track and Field". Tytuł najlepszej lekkoatletki świata został jej przyznany po raz trzeci. Podczas Balu Mistrzów Sportu Warszawy odebrała tytuł Najlepszego Sportowca Roku 2017. Zwycięstwo w tej kategorii oznacza, że Anita Włodarczyk będzie w 2018 roku również ­tytułowana Sportową Twarzą Warszawy - czytamy w oficjalnym komunikacie organizatorów plebiscytu.

"Warszawscy zawodnicy w minionym roku dali nam wiele powodów do radości i dumy. Za te wszystkie mistrzowskie wyczyny, medale i rekordowe osiągniecia składam Wam drodzy sportowcy jeszcze raz serdeczne podziękowania. Stolica może być dumna ze swoich reprezentantów. Dziękuję, że rozsławiacie imię Warszawy na całym świecie" – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, otwierając galę.

O przyznaniu tytułów Najlepszy Sportowiec Roku decydowała Kapituła Plebiscytu, na której czele stoi Irena Szewińska, a w jej skład wchodzą: Dorota Idzi, Teresa Sukniewicz-Kleiber, Tomasz Majewski, Ryszard Szurkowski oraz Andrzej Supron. Werdyktem Kapituły kolejne miejsca zajęli: 2. Ewa Nelip (szermierka) z UKS Żoliborz, 3. Zofia Noceti-Klepackaka (żeglarstwo) z Legii Warszawa, 4. Kajetan Kajetanowicz (sporty motorowe, rajdy) z Automobilklubu Polski i 5. Marcin Rudawski (żeglarstwo) z MKS "Dwójka" Warszawa.

W kategorii Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku 2017 wygrała Julia Chmielewska, pływaczka z Warszawskiego Klubu Sportowego Młodzieży Niesłyszącej przy Instytucie Głuchoniemych. W 2017 roku pobiła ona rekordy Polski na 50 i 200m stylem klasycznym niesłyszących juniorów w kategorii 15- 17 lat. Ukoronowaniem jej osiągnięć były XXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie Głuchych. W tureckim Samsun zawodniczka zdobyła trzy brązowe medale – na dystansach 50, 100 i 200 m – w pływaniu stylem klasycznym. - Sukcesy wybitnej lekkoatletki Anity Włodarczyk nie byłyby możliwe bez odpowiedniego treningu, dlatego też rozstrzygnięcie w tej kategorii mogło być tylko jedno. Trenerem Roku 2017 został Krzysztof Kaliszewski. Szkoleniowiec i prezes klubu RKS Skra Warszawa, podobnie jak jego wychowanka, został zwycięzcą w swojej kategorii po raz czwarty z rzędu - poinformowało biuro prasowe plebiscytu.

O przyznaniu tytułu w kategorii Najpopularniejszy Sportowiec Warszawy Roku 2017 decydowali internauci. Uhonorowano nim Patrycję Adamkiewicz, taekwondo olimpijskie, zawodniczkę AZS AWF Warszawa. W ubiegłym roku triumfowała ona m.in. podczas Mistrzostw Polski Seniorek, Młodzieżowych Mistrzostw Polski i Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Wzięła udział również w Uniwersjadzie w Tajpej, skąd przywiozła srebrny medal.

Organizatorami XVIII Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Warszawy byli Miasto Stołeczne Warszawa, Stołeczna Estrada oraz Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji.