Liga Mistrzów FIBA: Czesi za mocni dla Stelmetu BC Zielona Góra

Koszykarze Stelmetu BC Zielona Góra, choć przegrali w Czechach z CEZ Nymburk 70:84 (21:20, 14:27, 17:16, 18:21) w meczu 14. kolejki Ligi Mistrzów FIBA, to zajęli czwartą lokatę w tabeli grupy D i awansowali do play off.

O awansie zadecydowała porażka ich bezpośredniego rywala do czwartego, ostatniego miejsca premiowanego awansem do play off - Sidigas Avellino. Włosi ulegli w Bonn Telekomowi Baskets 74:79. Stelmet ma tyle samo punktów co zespół z Avellino, ale lepszy bilans bezpośrednich meczów, bo pokonał rywala dwa razy. Także z Ostendą, która wygrała tyle samo spotkań - sześć z ośmiu mistrzowie Polski uzyskali korzystniejszy bilans, tym razem małych punktów.

Koszykarze z Zielonej Góry przegrali pierwszy raz w LM FIBA od momentu, gdy ich szkoleniowcem jest Andrej Urlep. Wcześniej wygrali cztery mecze z rzędu: z liderem Besiktasem Stambuł, Sidigasem, Ostendą i Nanterre 92.

Zielonogórzanie zagrali dobrze tylko w pierwszej kwarcie, gdy po akcjach Vladimiria Dragicevica i Przemysława Zamojskiego prowadzili 11:7, 18:16. W kolejnych trzech kwartach ustępowali rywalom szczególnie w obronie. Ci wykorzystywali to bezwzględnie, zarówno przeprowadzając kontrataki, jak i trafiając zza linii 6,75 m.

Druga kwartę mistrz Czech wygrał 27:14 po znakomitym początku, gdy zdobył 15 punktów z rzędu i w połowie prowadził 47:35. Po przerwie zielonogórzanie próbowali odmienić losy meczu, ale to nie był ich dzień. Mieli słabą skuteczność za dwa punkty (45 proc.) i przegrywali pod tablicami - w całym meczu 33:43.

Wśród zawodników Nymburka najwięcej problemów stwarzali zielonogórzanom Amerykanin Kendrick Ray i były reprezentant Polski, obecnie występujący w barwach Kosowa Dardan Berisha. To właśnie po jego rzucie za trzy punkty CEZ objął w 36. minucie najwyższe prowadzenie w spotkaniu 80:59.

W pierwszej rundzie play off Stelmet BC jako ekipa z czwartego miejsca zostanie dolosowany do jednej z drużyn, które fazę grupową zakończyły na pierwszym miejscu w trzech pozostałych grupach A, B lub C (zespoły z tych samych grup nie mogę rywalizować ze sobą w 1/8 finału). Zwycięzcą grupy B został obrońca trofeum Iberostar Teneryfa z Mateuszem Ponitką. Spotkania 1/8 finału (systemem "mecz i rewanż") odbędą się 6 lub 7 oraz 13 i 14 marca.

CEZ Nymburk - Stelmet Enea BC Zielona Góra 84:70 (20:21, 27:14, 16:7, 21:18)

CEZ Nymburk: Kendrick Ray 21, Dardan Berisha 17, Eugene Lawrence 12, Petr Benda 9, Jaromir Bohacik 6, Pavel Pumprla 6, Vojtech Hruban 6, Martin Kriz 4, Alexander Davis 2, Tomas Vyoral 1, Martin Kolar 0, Boris Barac 0

Stelmet BC Zielona Góra: Vladimir Dragicevic 16, Przemysław Zamojski 14, Thomas Kelati 10, Adam Hrycaniuk 8, Edo Muric 6, Łukasz Koszarek 5, Jarosław Mokros 3, Martynas Gecevicius 3, Nikola Markovic 3, Alejandro Hernandez 2, James Florence 0, Filip Matczak 0