Horngacher: Nie jestem zawiedziony

Zimowe
Horngacher: Nie jestem zawiedziony
fot. PAP

W dramatycznych okolicznościach polskim skoczkom narciarskim nie udało się zdobyć medali w sobotnim olimpijskim konkursie na obiekcie normalnym. Trener Stefan Horngacher spotkanie z dziennikarzami w Pjongczangu zaczął jednak od słów: "Nie jestem zawiedziony".

Konkurs trwał niemal trzy godziny, został rozegrany w bardzo trudnych, wprost anormalnych - ze względu na silny i zmienny wiatr - warunkach. Po pierwszej serii sensacyjnym liderem był Stefan Hula, a drugie miejsce zajmował Kamil Stoch. Ostatecznie jednak Hula zajął piątą lokatę, a podwójny mistrz olimpijski z Soczi - czwartą. Stochowi do podium zabrakło tylko 0,4 pkt.

 

"Nie jestem zawiedziony. Wynik nie był dla nas bardzo dobry, ale skoki w wykonaniu zawodników tak. Widziałem to, czego oczekiwałem. Druga seria rzeczywiście była trochę dziwna z powodu wiatru, może nie do końca sprawiedliwa. Dla mnie najważniejsze jest to, że mieliśmy szansę na zwycięstwo, na dwa medale, a może nawet na trzy. Po prostu nie dopisało nam szczęście" - podkreślił Horngacher.

 

Kiedy ostatni skok w zawodach oddał Hula, wydawało się, że sięgnął po medal. Aparatura wskazała jednak, że miał bardzo korzystne warunki i odjęto mu 18,2 pkt - najwięcej ze skaczących w końcówce zawodników.

 

"Spodziewałem się, że nie wygrał, ale miejsca na podium oczekiwałem. Wtedy zobaczyłem dziwnie wysoką liczbę punktów odjętych za wiatr. Nie wiem z czego wziął się ten wynik" - przyznał szkoleniowiec.

 

Stoch natomiast miał zdecydowanie najsłabsze warunki.

 

"Drugi skok Kamila był najlepszym jaki tutaj oddał. Odległość, jaką musiał uzyskać, by wygrać z tej belki startowej była jednak nieosiągalna. Oczywiście wciąż może skakać lepiej. Jego prędkość najazdowa jest mniejsza od rywali, ale już nie na tyle dużo, aby stanowiło to problem. Na dużej skoczni powinno mu być łatwiej. Ma ona profil podobny do tej w Garmisch-Partenkirchen, a tam Polacy zawsze notowali dobre wyniki" - zwrócił uwagę Austriak.

 

"Rozmawiałem z zawodnikami po konkursie. Zapewniłem ich, że jestem bardzo zadowolony z tego co pokazali i że po prostu musimy zaakceptować, że czasem dotknie nas pech. Oczywiście na pewno zaliczyli nieprzespaną noc, ale czwarte i piąte miejsce również należy rozpatrywać jako sukces. Myślę, że z czasem to do nich dotrze" - dodał.

 

Dawida Kubackiego wyjątkowy pech dotknął już w pierwszej serii. Trzeci zawodnik kwalifikacji uzyskał tylko 88 m i zajął 35. miejsce.

"To nie jego wina. Oddał naprawdę dobry skok, po prostu nie miał szans w tych warunkach. Był zdecydowanie najbardziej rozczarowany ze wszystkich zawodników" - przyznał Horngacher.

 

Zmagania zakończyły się po północy czasu miejscowego i trudno nie było się zastanawiać nad sensem ich przeprowadzania. W końcówce trybuny świeciły już pustkami, a zmarzniętych kibiców zastąpiły służby sprzątające. Trener na ten temat nie chciał jednak wiele mówić.

"Odwoływanie zawodów nie leży w moich kompetencjach. Jedyne co mogę powiedzieć, to że kiedy Simon Ammann pięć razy zdejmowany był z belki, powinna była nastąpić przerwa i spotkanie sędziów. Trenerzy nie rozmawiali między sobą o przerywaniu zawodów. Myślę, że wywieranie presji na sędziów nie byłoby w dobrym guście. To ich odpowiedzialność" - zaznaczył.

 

"Szczerze mówiąc nie jestem fanem kończenia zawodów po pierwszej serii. Każdy powinienem mieć możliwość oddać dwa skoki, bo m.in. wyrównuje to szanse w przypadku zmiennych warunków" - dodał.

 

To była trzecia sytuacja w ostatnich tygodniach, kiedy polski skoczek prowadził po pierwszej serii, ale ostatecznie nie wygrał zawodów. W Pucharze Świata w Zakopanem na półmetku liderem był Hula, a w Willingen Stoch. Horngacher nie jest jednak tym zmartwiony.

 

"Nie niepokoi mnie to, bo w tych przypadkach oni w drugich próbach oddali dobre skoki" - uciął krótko.

 

W niedzielę zawodnicy mieli wolne. Kolejne dwa dni upłyną im na zajęciach siłowych, a na dużej skoczni pojawią się w środę, na kiedy zaplanowano sesję treningową. Konkurs indywidulany odbędzie się 17 lutego, a drużynowy dwa dni później.

 

Transmisja magazynu Studio Pjongczang 2018 od godziny 18.00 w Polsacie Sport News.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.

FW, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze