Jarosz o Kowalczyk: Sprinty to trochę loteria

Justyna Kowalczyk rywalizację w sprincie techniką klasyczną igrzysk olimpijskich w Pjongczangu zakończyła w ćwierćfinale. "Ta konkurencje to trochę loteria" – uważa trener Krzysztof Jarosz, który pracował z narciarką w jej pierwszym klubie – Maratonie Mszana Dolna.

"Po dwóch występach Justyny wciąż nie wiemy do końca, na którą konkurencję najbardziej nastawiono się podczas przygotowań. Czy był to sprint czy też bieg na 30 kilometrów techniką klasyczną? Na razie odpowiedź na to pytanie zna tylko zawodniczka i jej trener. Można się jednak domyślać, że postawiono właśnie na tą drugą.

- Już podczas biegu łączonego widać było, że Justyna w klasyku trzyma się czołówki, więc można być optymistą przed tym startem. A sprint? To trochę loteria. Startuje się w nim, bo może się uda osiągnąć sukces. Na pewno Justynę wybił z rytmu ten incydent z Norweżką Ingvild Flugstad Oestberg. To kosztowało ją spadek na piąte miejsce" – ocenił Jarosz.

Przypomniał także, że w środę minie 20. rocznica pierwszego mistrzostwa Polski w kategorii młodziczek wywalczonego przez Kowalczyk. "Wygrała wówczas w biegu na 3 kilometry klasykiem na trasach w Wołosatem koło Ustrzyk Górnych" – powiedział.

Kowalczyk ostatecznie została sklasyfikowana na 22. pozycji. To był jej drugi start w igrzyskach w Korei Płd. W pierwszym - biegu łączonym (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km dowolną) zajęła 17. miejsce.

We wtorkowych kwalifikacjach odpadły dwie inne polskie biegaczki narciarskie: Sylwia Jaśkowiec i Ewelina Marcisz. Bieg wygrała Szwedka Stina Nilsson.

Jarosz zwrócił także uwagę na bardzo dobry występ w sprincie techniką klasyczną 21-letniego Kamila Burego, który zajął 30. miejsce. "To dla mnie wielkie zaskoczenie in plus. Dostać się do pierwszej trzydziestki na igrzyskach w tak młodym wieku, to spory wyczyn" – podkreślił.

W sprincie mężczyzn zwyciężył Norweg Johannes Hoesflot Klaebo. Drugi ze startujących Polaków Maciej Staręga został sklasyfikowany na 39. pozycji.

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.