Męczarnie zamiast spaceru. Zwycięstwo Jastrzębskiego Węgla w Lidze Mistrzów

W spotkaniu 5. kolejki grupy D Ligi Mistrzów siatkarze Spacer’s Toulouse przegrali z Jastrzębskim Węglem 2:3. Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgiego męczyli się z ostatnią drużyną ligi francuskiej i rozstrzygnęli to starcie dopiero w tie-breaku.

Zmagania w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów siatkarze Jastrzębskiego Węgla rozpoczęli od zdecydowanych zwycięstw we własnej hali nad Berlin Recycling Volleys (3:0) oraz Spacer's Toulouse (3:0). Po dwóch seriach gier liderowali nawet tabeli grupy D, jednak dwa jednostronne starcia z Zenitem Kazań (0:3, 0:3) zweryfikowały ich możliwości. Pozostała walka o drugie miejsce, a ważnym krokiem do awansu miała być wyjazdowa konfrontacja w Tuluzie.

Jastrzębianie byli faworytami starcia z ostatnią obecnie drużyną ligi francuskiej. Siatkarze Spacer’s w czterech poprzednich meczach ugrali ledwie dwa sety. W konfrontacji z Jastrzębskim Węglem zdołali podwoić swój dorobek.

Na początku premierowej odsłony wynik oscylował wokół remisu (6:6, 10:10). W środkowej części podopieczni trenera De Giorgiego zaczęli budować przewagę (13:16). Po drugiej przerwie przyjezdni jeszcze powiększyli dystans (15:20), a w końcówce kontrolowali sytuację (17:25).

Drugą partię dobrze rozpoczęli gospodarze (5:2), później gra się wyrównała (8:8, 14:14). Wynik oscylował wokół remisu do stanu 21:21, kluczowe punkty – przy dobrych zagrywkach Marcina Ernastowicza – padły jednak łupem jastrzębian. Wynik seta na 22:25 skutecznym atakiem ustalił Rodrigo Quiroga.

W trzeciej partii prowadzenie przechodziło początkowo z rąk do rąk (6:4, 6:8). Po pierwszej przerwie jastrzębianie odskoczyli rywalom (7:11) i wydawało się, że pewnie wygrają również tego seta. Gospodarze jednak nie rezygnowali, odrobił straty po skutecznych atakach Bruno Araujo (17:17). Zacięta walka trwała do końca, tym razem jednak gospodarze zdołali przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę, a atak Luki Basicia z lewego skrzydła zakończył seta (25:23).

Czwarta odsłona toczyła się początkowo przy przewadze siatkarzy z Jastrzębia-Zdroju (5:8, 10:12), później jednak gra się wyrównała i o wszystkim znów zadecydowała emocjonująca końcówka, w której siatkarze z PlusLigi popełniali proste błędy. Barthelemy Chinenyeze ustrzelił zagrywką Salvadora Hidalgo Olivę, dając swej drużynie piłkę setową, a po bloku na Wojciechu Sobali w kolejnej akcji (25:23) obie ekipy mogły się szykować do piątej części meczu.

W tie-breaku, przy zmianie stron przewagę mieli jastrzębianie (6:8). Gospodarze nie rezygnowali, dwukrotnie łapali kontakt z rywalami (8:9, 11:12). W decydujących akcjach punktowali jednak jastrzębianie, a konkretnie Hidalgo Oliva, który zakończył trzy ostatnie akcje przyjezdnych, przesądzając o ich zwycięstwie (12:15).

W drugim meczu tej serii gier, w środę Zenit Kazań zmierzy się z Berlin Recycling Volleys. W ostatniej kolejce jastrzębianie zagrają w Berlinie. Awans do fazy play–off wywalczą po dwie czołowe ekipy z każdej z pięciu grup oraz dwie najlepsze z trzecich miejsc.

Spacer's Toulouse VB – Jastrzębski Węgiel 2:3 (17:25, 22:25, 25:23, 25:23, 12:15)

Jastrzębski Węgiel: Lukas Kampa, Maciej Muzaj, Damian Boruch, Jason De Rocco, Wojciech Sobala, Salvador Hidalgo Oliva – Jakub Popiwczak (libero) oraz Rodrigo Quiroga, Marcin Ernastowicz, Jakub Turski, Patryk Strzeżek.
Spacer's: Miguel Angel De Amo, Ryan Nickifor, Luka Basic, Barthelemy Chinenyeze, Diogenes Zagonel, Nicolas Burel – Jelle Ribbens (libero) oraz Bruno Temponi Araujo, Theo Faure, Dimitri Walgenwitz.