Pjongczang 2018: Kazachska brązowa medalistka dostanie sowitą premię za medal

Reprezentantka Kazachstanu Julia Galiszewa, która w niedzielę zdobyła brązowy medal igrzysk w Pjongczangu w jeździe po muldach, otrzyma w nagrodę 75 tysięcy dolarów - poinformowały miejscowe media. Galiszewa uzyskała 77,40 pkt i przegrała tylko z Francuzką Perrine Laffont - 78,65 i Kanadyjką Justine Dufour-Lapointe - 78,56.

Zawodniczka z Kazachstanu po raz trzeci startuje na olimpiadzie, w Vancouver w 2010 roku zajęła 11. miejsce, zaś w Soczi w 2014 była siódma.

Zgodnie z odpowiednimi zapisami ustawowymi, medaliści letnich i zimowych igrzysk otrzymują w Kazachstanie premie w wysokości: 250 tys. dol. za złoto, 150 tys. za srebro i 75 tys. za brąz. Nagrody wypłacane są również za pozycje od czwartej do szóstej. Sportowcy dostają oddzielne nagrody, jak np. mieszkania, samochody i pieniądze, od władz regionów, gdzie mieszkają.

Kazachstan ma w dorobku osiem medali na zimowych olimpiadach. Połowę z nich (złoty, dwa srebrne, brązowy) wywalczył słynny biegacz narciarski Władimir Smirnow.