Komitety olimpijskie Polski i Japonii podpisały umowę o współpracy

Inne
Komitety olimpijskie Polski i Japonii podpisały umowę o współpracy
fot. Cyfrasport

W czwartek w Domu Japońskim w Pjongczangu komitety olimpijskie Polski oraz Japonii podpisały umowę o współpracy. Organizacje będą wspólnie dbały o rozwój ruchu olimpijskiego, a także wymieniały doświadczenia w zakresie szkolenia zawodników i walki z dopingiem.

Sygnatariuszami porozumienia byli prezesi PKOl i JKOl Andrzej Kraśnicki oraz Tsunekazu Takeda. W polskiej delegacji znalazła się także m.in. członkini MKOl Irena Szewińska, która wspomnienia związane z Japonią ma wyjątkowo przyjemne.

 

"Na igrzyskach w Tokio w 1964 roku nastąpił mój olimpijski debiut, a 20 lat temu właśnie w tym kraju zostałam wybrana członkinią MKOl. Jestem pewna, że taka współpraca może przynieść wiele dobrego, tym bardziej, że za dwa lata letnie igrzyska znów będą w Tokio" - powiedziała PAP trzykrotna mistrzyni olimpijska.

 

Perspektywa zbliżających się zmagań w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni jest jednym z katalizatorów zacieśniania współpracy polsko-japońskiej. Jesienią MKOl podpisał umowę z JKOl i miastem Takasaki w zakresie organizacji zgrupowań treningowych dla zawodników, jak również realizacji wspólnych działań w zakresie kultury, edukacji oraz promowania obu krajów.

 

"Dzisiejsze porozumienie jest kolejnym elementem naszej współpracy. W trakcie naszego corocznego pikniku olimpijskiego będziemy chcieli przybliżyć Polakom kulturę japońską i ich sportowe osiągnięcia" – podkreślił Kraśnicki.

 

"Liczymy na współpracę nie tylko w związku z igrzyskami w Tokio. Szczególnie interesuje nas wymiana doświadczeń w zakresie szkolenia w skokach i biegach narciarskich oraz łyżwiarstwie szybkim" – przyznał Takeda.

 

Igrzyska Tokio 2020 będą czwartymi na japońskiej ziemi. Oprócz tych wspomnianych z 1964 roku miały miejsce jeszcze dwie zimowe olimpiady - Sapporo 1972 i Nagano 1998. Sapporo stara się również o organizację zimowych igrzysk w 2026 roku.

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze