Prezydent FIFA: Przerażają mnie kwoty transferowe. To idzie w niebezpiecznym kierunku

Piłka nożna
Prezydent FIFA: Przerażają mnie kwoty transferowe. To idzie w niebezpiecznym kierunku
fot. PAP/EPA

- Kwoty, którymi obecnie żonglują kluby są dwukrotnie większe niż cztery, pięć lat temu. Obecnie każdy robi co chce i nie ma żadnych regulacji. To prowadzi do łapówek, korupcji oraz prania brudnych pieniędzy. To nie jest tylko moje zdanie, bowiem takie głosy dochodzą od władz rządowych – mówi prezydent FIFA, Gianni Infantino.

Szef Światowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) wyraził głębokie zaniepokojenie ogromnymi opłatami za transfery piłkarzy w dzisiejszym futbolu. Infantino przyznaje, że nie ma w tym momencie regulacji, które mogłyby kontrolować pracę agentów piłkarskich. Włoch, który na czele FIFA stanął w lutym 2016 roku zapowiedział, że pragnie wprowadzić nowy system dotyczący zasad transferowych. – Z samych transferów ze wszystkich lig łączna kwota wyniosła 6.4 miliarda dolarów. To dwa razy więcej niż cztery, pięć lat temu. Można powiedzieć, że to normalne, ponieważ zyski są coraz większe, ale ten trend jest niepokojący i dlatego musimy zareagować – przyznaje.

47-letni Infantino poruszył także kwestię agentów piłkarskich, którzy negocjują wysokie stawki ze względu na wysokie prowizje, które potem otrzymują z tytułu transferu. – Te 6.4 miliarda dolarów krąży z jednego kraju do drugiego, przez okres kilku miesięcy. W tym samym czasie prowizje płacone agentom także się zwiększają i sięgają ponad 500 mln dolarów – podkreśla.

Obecnie agenci są licencjonowani z ramienia indywidualnych stowarzyszeń piłkarskich niż z FIFA, ale to może potencjalnie ulec zmianie wraz z prowadzeniem nowych regulacji. Same angielskie drużyny musiały zapłacić rekordową sumę 174 mln funtów agentom w poprzednim sezonie, co sprawiło, że Infantino wyraził bardzo dużą troskę dotyczącą ich opłat. – Uważam, że wzrost prowizji dla agentów podąża w niebezpiecznym kierunku. To także kwestia piłkarskiego ekosystemu. Dzisiaj nie ma żadnych regulacji w tym zakresie. Każdy robi co chce. Rzeczywistość pokazuje, że istnieje ryzyko do łapówek, korupcji i prania brudnych pieniędzy. To nie jest tylko moje zdanie, ale takie głosy dochodzą od władz rządowych – twierdzi.

Angielska Premier League postanowiła od przyszłego sezonu wprowadzić zmianę dotyczącą okresu trwania okienka transferowego, które będzie krótsze i skończy się jeszcze przed startem rozgrywek. – Jestem bardzo zadowolony z tej propozycji. To ma sens kiedy zaczynasz sezon i wiesz jaki jest twój skład. Nie powinno tak być, że zaczynasz rozgrywki i nagle po kilku tygodniach tracisz swojego najlepszego zawodnika. To jest niewłaściwe i powinniśmy chronić pewne wartości, które są w futbolu – kończy swoją wypowiedź Infantino.

KN, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze