Puchar Polski: PGE Turów Zgorzelec i Anwil Włocławek w półfinałach

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec i Anwilu Włocławek awansowali w czwartek do sobotnich półfinałów turnieju o Puchar Polski, który rozgrywany jest w Warszawie. Turów pokonał MKS Dąbrowa Górnicza 67:64, a zespół z Kujaw, lider ekstraklasy, Asseco Gdynia 87:73.

Rywalem PGE Turów w półfinale będzie zwycięzca piątkowego ćwierćfinału Polski Cukier Toruń - TBV Start Lublin. Anwil zmierzy się z lepszym z pary Stelmet Enea BC Zielona Góra - Legia Warszawa.

Spotkanie zgorzelczan z zawodnikami MKS było zacięte i wyrównane. Pierwsza połowa należała do faworyta MKS, ale po przerwie przewagę uzyskał zespół ze Zgorzelca. W 33. minucie podopieczni trenera Michaela Claxtona prowadzili najwyżej, różnicą 10 pkt (58:48).

Najlepszym graczem meczu (MVP) został wybrany amerykański środkowy PGE Brad Waldow - uzyskał 10 pkt, miał dziewięć zbiórek i dwie asysty oraz dwa bloki.

- Mamy kłopoty kadrowe i nie da się w siedmiu zawodników grać na wysokiej intensywności przez 40 minut. Kiedy dochodziliśmy rywali w końcówce i mogliśmy wyrównać to nie wpadały nam ważne rzuty - powiedział trener MKS Jacek Winnicki, dodając że Paulius Dambrauskas przeszedł operację i nie zagra do końca sezonu.

W drugim ćwierćfinale po pierwszej, zaciętej kwarcie przewagę uzyskał Anwil i do przerwy prowadził już 44:33. W 25. minucie osiągnął 20 pkt przewagi (60:40).

Dwie minuty później w walce o piłkę na parkiet upadł najbardziej doświadczony w zespole z Kujaw Szymon Szewczyk. Potrzebna była interwencja służb ratunkowych, które przez ponad kwadrans opatrywały byłego reprezentanta Polski, a mecz został przerwany.

Koszykarz doznał skomplikowanego złamania stawu łokciowego i parkiet opuścił na noszach z usztywnioną całą prawą ręką. Kontuzja może oznaczać koniec kariery 35-letniego gracza.

W czwartej kwarcie gdynianie walczyli ambitnie i zmniejszyli straty do 9 pkt (71:80) w 38. minucie. Na więcej koszykarze trenera Igora Milicica nie pozwolili jednak młodej, złożonej wyłącznie z Polaków drużynie z Trójmiasta.

Najlepszym zawodnikiem meczu (MVP) został uznany Josip Sobin, który dla Anwilu zdobył 15 pkt i miał sześć zbiórek.