„To trochę przerażający trick” – przyznał przed zawodami Bohonnon.

Trudna ewolucja składająca się z kilku śrub i obrotów przez lata była „znakiem firmowym” Petersona. „Speedy” wykonał ją m.in. na igrzyskach w Vancouver w 2010 roku, gdzie zajął drugie miejsce. Efektowny skok wykonany w ostatniej rundzie finału nie dał mu złota tylko dlatego, że o zwycięstwie decydowała wtedy suma punktów z dwóch prób.

„Wszyscy w tym sporcie niewiarygodnie dużo kalkulują. „Speedy” był inny, on zawsze szedł na całość. Nawet jeśli nie musiał robić "Huragana", to i tak starał się go wykonać. Trzeba mieć takie podejście, by w ogóle móc się za ten skok zabrać” – tłumaczył Bohonnon.

Wykonując karkołomną ewolucję na igrzyskach w Kandzie Peterson mierzył się nie tylko z grawitacją, ale również z samych sobą. Amerykanin przez lata zmagał się z alkoholizmem i depresją, co wcześniej spowodowało jego wykluczenie z kadry narodowej. Srebrny medal olimpijski był dla niego spełnieniem marzeń.

„Zawsze jest jakieś światło w tunelu, dla mnie jest nim to srebro” – mówił wtedy Peterson, który stojąc na podium nie krył łez wzruszenia.

Mimo udanego powrotu do sportu, kilkanaście miesięcy po igrzyskach w Vancouver „Speedy” popełnił samobójstwo. Wybitny narciarz powtarzał, że łatwiej było mu znosić życie, kiedy był w powietrzu, a nie na ziemi.

Do dziś Peterson jest jedynym zawodnikiem, który poprawnie wykonał „Huragan” na zawodach. Jeżeli Bohonnon powtórzy jego wyczyn, ma ogromną szansę stanąć na podium.

Kwalifikacje zawodów w akrobatycznych skosach narciarskich rozpoczynają się w sobotę. Dzień później odbędą się finały.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.