Pjongczang 2018: Tongijczyk prosił Boga o dotarcie do mety

Zimowe
Pjongczang 2018: Tongijczyk prosił Boga o dotarcie do mety
fot. PAP

Tuż przed metą prosiłem Boga, aby pozwolił mi dotrzeć do mety bez wywrotki - powiedział w Pjongczangu na mecie olimpijskiego biegu na 15 km techniką dowolną reprezentant Tonga Pita Taufatofua.

- "Proszę Boże, nie na oczach wszystkich, nie dawaj mi pierwszego upadku" - prosiłem tuż przed metą, gdy wbiegłem na stadion. Udało się, jestem szczęśliwy - relacjonował Taufatofua.

Tongijczyk przyznał, że najgorsze było dla niego ostatnie 100 metrów trasy. Dzięki silnej woli wytrzymał do końca, zajął 114. miejsce ze stratą 22.57,2, ale i tak wyprzedził nawet dwóch rywali Sebastiana Uprimnę z Kolumbii i Meksykanina Germana Madrazo.

Zmęczony Taufatofua oceniając swój start zaznaczył, że trasa 15 km była dla niego za długa: - Już na drugim kilometrze było mi bardzo ciężko, później kryzys trwał non stop. Ale wytrzymałem i to jest najważniejsze.

Bieg wygrał Dario Cologna, który uzyskał czas 33.43,9 i wyprzedził o 18,3 s Simena Hegstada Kruegera (Norwegia) oraz o 23 s Denisa Spicowa (Olimpijczycy z Rosji).

Szwajcar ma w dorobku już cztery złote krążki igrzysk; oprócz trzech zwycięstw na 15 km, przed czterema laty w Rosji triumfował również w biegu łączonym na 30 km.

Tongijczyk jest najbardziej znany z udziału w dwóch ceremoniach otwarcia igrzysk olimpijskich (2016 w Rio de Janeiro i 2018 w Pjongczangu), podczas których paradował z odsłoniętym torsem.

Zwycięzca biegu Cologna uważa, że Taufatofua jest jednym z niewielu zawodników, którzy reprezentują klasyczną ideę olimpijską.

34-letni Tongijczyk, który pracuje jako kurator młodzieży, w Rio de Janeiro bez sukcesów startował w taekwondo.

Treningi biegowe rozpoczął w styczniu 2017 roku w Austrii, gdzie po raz pierwszy w życiu zobaczył... śnieg. Jego trenerem jest Thomas Jacob.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.

en, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie