Lekkoatletyczne HMP: Cztery minima na MŚ w Birmingham

Inne
Lekkoatletyczne HMP: Cztery minima na MŚ w Birmingham
fot. Cyfrasport

Pierwszego dnia halowych mistrzostw Polski w Toruniu czworo lekkoatletów uzyskało minima uprawniające do startu w halowych mistrzostwach świata w Birmingham (1-4 marca). W pchnięciu kulą zwyciężyła Paulina Guba z czwartym wynikiem w tym roku na świecie - 18,77.

Minima uzyskało w porannych eliminacjach czworo specjalistów od 400 metrów - trzech mężczyzn: Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn) - 46,20, Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław) - 46,52, Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław) - 46,59 oraz Aleksandra Gaworska (AZS AWF Kraków) - 53,06.

"Minima w tych konkurencjach ma już tylu biegaczy, że wszyscy nie będą mogli wystartować indywidualnie w Birmingham. Te rezultaty cieszą jednak bardzo w perspektywie rywalizacji sztafetowej. Będziemy mogli wystawić bardzo mocne drużyny" - ocenił eliminacyjne rezultaty czterystumetrowców wiceprezes PZLA Tomasz Majewski.

Guba (AZS UMCS Lublin), zwyciężczyni pchnięcia kulą, rezultatem 18,77 poprawiła swój rekord życiowy. Jej rezultat jest czwarty w tym roku na świecie w tej konkurencji.

"Osiągnęłam znacznie lepszy poziom techniczny i siłowy. Przygotowuję się w Gdańsku motorycznie i teraz nie mam problemu z wytrzymaniem trudów konkursu, a wcześniej musiałam się często mocno pobudzać. Cieszę się, że na HMŚ będzie od razu finał - tak jak na mityngach. W poprzednich latach bywało bowiem tak, że dobrze wyglądałam w eliminacjach, a później gasłam. Teraz pora zacząć myśleć o 19 metrach i sukcesach na imprezach rangi mistrzowskiej. Po to się przecież trenuje" - podkreśliła Guba.

Halowy rekord kraju w tej konkurencji należy od 1999 roku do Krystyny Zabawskiej i wynosi 19,26.

W pięcioboju zwyciężyła Adrianna Sułek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL), która wynikiem 4385 ustanowiła rekord Polski do lat 20. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego dokonała tego już drugi raz w tym sezonie, bo w styczniu uzyskała w Madrycie najlepszy wynik w historii w tej kategorii wiekowej - 4326.

Na 1500 m najszybsza była Sofia Ennaoui (MKL Szczecin) - 4.12,34. Biegaczka, pomimo posiadania minimum na HMŚ, powiedziała w Toruniu, że rezygnuje ze startu w tej imprezie, bo jej aktualna dyspozycja nie pozwala na walkę o najwyższe cele na świecie. Ennaoui chce skupić się na przygotowaniach do sezonu letniego i dobrym występie podczas mistrzostw Europy w Berlinie. Na tym dystansie wśród mężczyzn zwyciężył Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) - 3.48,05.

"Nie zdecydowałem jeszcze na jakim dystansie wystartuję w Birmingham. Nie chcę jeszcze porzucać 800 metrów, bo z takiego biegania się wywodzę i zawsze na 1500 to właśnie szybkość z 800 m będzie moją bronią. Staram się niwelować treningiem przewagę zawodników z Afryki. W okresie przygotowawczym zrobiliśmy w Australii 600 km, co jest praktycznie treningiem maratońskim" - ocenił Lewandowski.

W rywalizacji sprinterów najlepsi byli Ewa Swoboda (AZS AWF Katowice) - 7,22 oraz Remigiusz Olszewski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) - 6,69.

W niedzielę drugi i ostatni dzień mistrzostw.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze