Pjongczang 2018: Drugi złoty medal Hirschera

Austriak Marcel Hirscher zdobył złoty medal olimpijski w slalomie gigancie igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. To jego drugi triumf w Korei Południowej, pierwszy odnotował w kombinacji alpejskiej.

Hirscher prowadził już na półmetku, wyprzedzając Pinturault o 0,63 s. Austriak, ubiegłoroczny mistrz świata i dwukrotny wicemistrz w tej konkurencji, najlepiej poradził sobie na trudnej technicznie i mocno oblodzonej trasie. W kilku miejscach na jadących czekały "pułapki", tuż po skręcie wybijające muldy, które powodowały, że prawie dwudziestu alpejczyków nie ukończyło rywalizacji.

W drugim przejeździe doskonale zaprezentował się Kristoffersen. Był najszybszy i dzięki temu "wskoczył" z 10. pozycji po pierwszej próbie na podium. Hirscher kontrolował sytuację, uzyskał drugi czas finałowej próby i wygrał zdecydowanie, wyprzedzając Norwega o 1,27 s.

"Nie było wcale tak łatwo jak mogą sugerować wyniki. Na początku popełniłem kilka drobnych błędów, ale później złapałem właściwy rytm i tor jazdy. Przed startem czułem ogromne napięcie, z którym ciężko sobie momentami poradzić. Mam wciąż w sobie dużo energii, ale ciekawe, czy zdołam ją utrzymać do slalomu. Dwa złote medale już zdobyłem, ale mam apetyt na jeszcze jeden" - przyznał Hirscher na mecie.

Austriak, który 2 marca skończy 29 lat, sześciokrotnie zdobył już Puchar Świata, ale olimpijskiego złota przed przyjazdem do Korei Płd. nie miał. Wcześniej jego najlepszym wynikiem na igrzyskach było drugie miejsce w slalomie w Soczi przed czterema laty.

Radości nie krył też Kristoffersen, który dzięki świetnemu drugiemu przejazdowi odnotował olbrzymi awans.

"To moje najpiękniejsze w karierze drugie miejsce. Marcel jest obecnie nie do pokonania w gigancie, jednak będę z nim walczył. Może za rok, może za dwa lata się uda... W pierwszym przejeździe byłem zdenerwowany, stąd słabszy wynik. Drugi był już lepszy. Teraz wiem, że slalom będą mógł pojechać pełnym gazem" - powiedział Norweg.

Trzeci w gigancie Pinturault, podobnie jak Hirscher, wywalczył już drugi medal w Pjongczangu, gdyż w kombinacji był drugi.

Czołowa trójka olimpijskiej rywalizacji jest identyczna jak w klasyfikacji Pucharu Świata w tej konkurencji.

Na 15. pozycji uplasował się złoty medalista poprzednich igrzysk Amerykanin Ted Ligety, który stracił do triumfatora 3,21 s. Jedyny Polak na liście startowej Michał Jasiczek zrezygnował z występu.