Norweska para mieszana: Okradli nas z chwili chwały

Zimowe
Norweska para mieszana: Okradli nas z chwili chwały
fot. PAP/EPA

Norwegowie Kristin Skaslien i Magnus Nedregotten, którzy zajęli czwarte miejsce w rywalizacji par mieszanych w curlingu na igrzyskach w Pjongczangu, chcą ceremonii przyznania im brązowego medalu, jeśli dojdzie do dyskwalifikacji Olimpijczyków z Rosji.

Skaslien i Nedregotten przegrali z Anastazją Bryzgałową i jej małżonkiem Aleksandrem Kruszelnickim 4:8 w meczu o trzecie miejsce na olimpiadzie. Później pojawiła się informacja, potwierdzona przez rosyjską delegację, że w próbkach A i B Kruszelnickiego wykryto zabronioną substancję - meldonium. Olimpijczycy z Rosji mogą być pozbawieni zdobytego medalu. - Świadomość, że ktoś mógł oszukiwać, żeby uzyskać przewagę nad nami, jest straszne. Jeśli zostanie uznany za winnego, to znaczy, że zostaliśmy okradzeni z naszej chwili chwały, czyli ceremonii dekoracji na stadionie. To nie w porządku. Trudno to zaakceptować - powiedział Nedregotten, cytowany w dzienniku "The Guardian".

 

Norwegowie uważają też, że sytuację wciąż da się poprawić. - Oczywiście nikt nie jest winny, dopóki nie zostanie skazany. Ale jeśli to się potwierdzi, chcielibyśmy otrzymać brązowe medale jeszcze przed zakończeniem igrzysk - przyznał 28-letni zawodnik.

 

Kruszelnicki nie przyznaje się do zażycia zabronionej substancji. Niebawem zostanie przesłuchany przez mający tymczasową siedzibę w Pjongczangu Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu, który w czasie igrzysk zajmuje się sprawami związanymi z dopingiem. - Tylko ktoś pozbawiony rozsądku mógłby stosować jakikolwiek rodzaj dopingu, szczególnie takie substancje jak meldonium, przed igrzyskami olimpijskimi, gdzie kontrole są na najwyższym poziomie - napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Rosyjskiej Federacji Curlingu.

 

"Sborna" rywalizuje w Pjongczangu pod flagą olimpijską. Rosyjski Komitet Olimpijski jest zawieszony w prawach członkowskich MKOl w związku z aferą dopingową podczas igrzysk w Soczi przed czterema laty. Incydent z Kruszelnickim może poważnie opóźnić odwieszenie.

 

Wiadomość zaskoczyła także innych curlerów. Nie mogą oni zrozumieć, po co ktokolwiek miałby się dodatkowo "wspomagać" w dyscyplinie nazywanej przez niektórych "zimowymi szachami", w której nie liczy się ani siła, ani wytrzymałość czy gibkość, a jedynie precyzja. Z tą opinią nie zgadza się Nedregotten. - Czytałem, że niektóre substancje mogą łagodzić stres, przyspieszyć regenerację i rozprowadzanie tlenu w organizmie. Igrzyska są inne od pozostałych zawodów, bo jest bardzo mało czasu na odpoczynek, a rywalizacja w parach mieszanych jest szczególnie męcząca dla szczotkującego. Mięśnie naprawdę stają się obolałe przy tak gęstym grafiku meczów. W niektórych spotkaniach chciałbym się czuć trochę świeższy i mieć więcej energii, przynajmniej psychicznej - podkreślił Norweg.

 

Dotychczas w Pjongczangu wykryto trzy przypadki dopingu. "Wpadli" także rywalizujący w short tracku Japończyk Kei Saito oraz słoweński hokeista Ziga Jeglic.

 

Od 9 do 25 lutego w ramach „otwartego okna” wszyscy abonenci Cyfrowego Polsatu będą mieli nieograniczony dostęp do 3 uruchomionych specjalnie na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich kanałów: Eurosport 3, Eurosport 4 i Eurosport 5, gdzie będzie można oglądać relacje z igrzysk w jakości HD i bez reklam.

 

Kanały dostępne będą na dekoderach Cyfrowego Polsatu pod numerami 222, 223, 224.

 

Dodatkowo zapewnimy polską oprawę komentatorską wydarzenia na tych kanałach, realizowaną przez dziennikarzy i ekspertów Polsatu Sport.

http://www.polsatsport.pl/wiadomosc/2018-02-20/lepa-doszlo-do-zalamania-potegi-ktora-stworzylismy-w-soczi/

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze