Łuszczek obchodzi okrągłą rocznicę zdobycia "złota" na MŚ w Lahti

Zimowe

22 lutego 2018 mija dokładnie 40 lat od zdobycia złotego medalu w biegu na 15 km przez Józefa Łuszczka podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Lahti.

Finlandia była wyjątkowo szczęśliwa dla naszego mistrza. Polski biegacz narciarski trzy dni wcześniej na tej imprezie wywalczył również brązowy medal na dystansie 30 km. Pochodzący z podzakopiańskiego Zębu (jednej z najwyżej położonych miejscowości w kraju) narciarz był pierwszym Polakiem, który został mistrzem świata w biegach narciarskich.

 

Łuszczek został wybrany najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata w Lahti (poza dwoma medalami zajął jeszcze 7. miejsce na 50 km). Cztery lata później, na mistrzostwach świata w Oslo zajął 15. miejsce na 30 km i 19. na 15 km. Dwukrotnie wystartował w igrzyskach olimpijskich. W 1980 roku na igrzyskach w Lake Placid zajął 5. miejsce na 30 km, 6. na 15 km oraz 17. na dystansie 50 km. Na igrzyskach olimpijskich w Sarajewie cztery lata później zajął 27. miejsce na 50 km, 36. na 15 km i 41. na 30 km. Na obydwu olimpiadach pełnił funkcję chorążego polskiej reprezentacji.

 

Ponadto 36 razy zdobył mistrzostwo Polski. Wybrany najlepszym sportowcem 1978 roku w Polsce w prestiżowym Plebiscycie Przeglądu Sportowego. 4 listopada 2009 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

A.J., Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze