W sobotę (17 lutego) w niemieckim Essen odbyła się druga runda prestiżowych zawodów Downmall, czyli zjazdowym ściganiu po… centrum handlowym! Te rowerowe zawody rozgrywa się już od siedmiu lat w różnych częściach Europy, a wśród uczestników są także Polacy, którzy ścigają się z dużym powodzeniem jak np. Bartosz Giemza.
 
Na zawody zapraszanych jest 30 najlepszych zawodników, a wśród nich m.in. Mistrzowie Świata i Europy w konkurencjach Downhill (jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego, polegająca na indywidualnym zjeździe rowerem na czas po stromych, naturalnych stokach) i Four Cross (przypomina charakterem dual - zjazd parami po stromych stokach, ale na trasę jest wypuszczanych jednocześnie po czterech zawodników, z których dwóch przechodzi do dalszych eliminacji).
 
fot. Naima Wieczorreck
 
W gronie uczestników ponownie znalazł się Bartosz Giemza (w swoim sportowym dorobku ma między innymi trzy tytuły mistrza Polski wywalczone w dyscyplinie BMX Racing). Rybniczanin w inauguracyjnym turnieju w niemieckim Ulm zajął drugie miejsce, z kolei w kolejnej rundzie był trzeci. Przed Polakiem był tylko Czech Tomáš Slavík (Mistrz Świata w Four-Crossie z 2010 roku) oraz reprezentant gospodarzy - Johannes Fischbach, mistrz Europy Downhill. Drugie podium „Giemziora” pozwoliło mu objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej na półmetku zmagań. Do końca rywalizacji zostały dwie rundy - w Budapeszcie (24.02) oraz w Pradze (03.03).
 
- Downmall jest rozgrywany jeszcze przed startem sezonu letniego. Po sezonie 2017 postanowiłem mocno przebudować mój plan treningowy, do mojego planu włączyłem Crossfit, pracę z psychologiem, dietę i mocną regenerację. Zmieniłem również sprzęt, jeżdżę w tym sezonie na rowerach marki TREK. Cieszę się że moja forma już w lutym pozwala na rywalizację z najlepszymi zawodnikami na świecie, to dobry prognostyk przed sezonem - komentował po zawodach Bartek Giemza, którego przejazd podczas zawodów w Essen możecie zobaczyć poniżej.

Helmetcam Downmall Tour Essen | wyścig po centrum handlowym

3cie miejsce podczas zawodów Downmall Tour Essen