Pjongczang 2018: Kanadyjska seria porażek w grach zespołowych

Zimowe
Pjongczang 2018: Kanadyjska seria porażek w grach zespołowych
fot. PAP

W ostatnich dniach igrzysk w Pjongczangu kanadyjskie drużyny doznały niespodziewanych porażek. Hokeiści, dziewięciokrotni mistrzowie olimpijscy, przegrali w półfinale z Niemcami, a hokeistki pierwszy raz od 20 lat nie zdobyły złota. Bez medali wrócą męskie i kobiece zespoły w curlingu.

Przegrana Kanadyjczyków 3:4 w półfinałowym starciu z Niemcami była dużym zaskoczeniem. Zespół spod znaku Klonowego Liścia wygrał wszystkie poprzednie olimpijskie starcia z Niemcami, którzy nawet nie zakwalifikowali się do igrzysk w Soczi w 2014 roku.

 

- Taki jest hokej. Oni zagrali świetnie pierwsze dwie tercje. Na początku zupełnie nas rozpracowali, a kolejne kary nie pomagały nam – powiedział po meczu reprezentant Kanady Mason Raymond.

 

Niemcy nigdy nie grali w finale igrzysk olimpijskich. W 1932 roku w Lake Placid i w 1976 roku w Innsbrucku zdobyli brązowe medale. W Pjongczangu także nie zaczęli zbyt dobrze, przegrywając w fazie grupowej z Finami i Szwedami.

 

- Po barażach ze Szwajcarią (wygrana po dogrywce 2:1 – PAP) wszyscy pomyśleli, że to wszystko, na co nas stać. Dalej w ćwierćfinale znowu wpadliśmy na Szwedów – obecnych mistrzów świata - i każdy mówił tylko "dobra, wasza podróż się skończyła". Ludzie mieli już zarezerwowane bilety do Europy, kiedy okazało się, że jednak wygraliśmy (po dogrywce 4:3 – PAP). Teraz rywalizowaliśmy z Kanadą i znowu mówiono nam "na pewno ich nie pokonacie", a tu proszę, jesteśmy dalej w grze. To jest coś niesamowitego – mówił po zwycięstwie w półfinale niemiecki hokeista Marcus Kink.

 

Dzień wcześniej, w czwartek, w finale turnieju hokeistek Kanadyjki, które zdobyły złoto na czterech ostatnich igrzyskach, przegrały po rzutach karnych z Amerykankami 2:3. Reprezentantki USA ostatni raz sięgnęły po złoto w 1998 roku, kiedy dyscyplinę włączono do programu olimpijskiego. Od tego czasu Kanada całkowicie dominowała na kolejnych igrzyskach, ustępując pola Amerykankom wyłącznie na MŚ.

 

- Nie przyjechaliśmy do Korei po srebrny medal. Myślę, że każdy wie jak się teraz czujemy. Nie jest zbyt fajnie – mówiła po finale kanadyjska skrzydłowa Blayre Turnbull.

 

Oprócz porażek w hokeju na lodzie, Kanadzie nie wiodło się także w curlingu – dyscyplinie, w której drużyny z tego kraju zdobywały medale od lat.

 

W turnieju mężczyzn Kanadyjczycy, mistrzowie igrzysk w Soczi, Vancouver i Turynie przegrali w meczu o brązowy medal ze Szwajcarią. W rywalizacji kobiet drużyna spod znaku Klonowego Liścia, która zdobywała medale na wszystkich igrzyskach od 1998 roku, odpadła po fazie grupowej. Na pocieszenie Kanadyjczykom pozostało złoto w rozgrywanym po raz pierwszy na igrzyskach turnieju par mieszanych.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie