Pjongczang 2018: Rekord świata i złoto olimpijskie w dwa dni! 15-latka zaszokowała świat

Zimowe
Pjongczang 2018: Rekord świata i złoto olimpijskie w dwa dni! 15-latka zaszokowała świat
fot. PAP

Alina Zagitowa, która w maju skończy zaledwie 16 lat, zwyciężyła w olimpijskiej rywalizacji solistek w łyżwiarstwie figurowym, zdobywając pierwszy złoty medal dla Olimpijczyków z Rosji w Pjongczangu. Polki nie startowały.

Zagitowa należała do wąskiego grona szóstki najmłodszych olimpijek, które jeszcze nie skończyły szesnastu lat. Piętnastoletnia Rosjanka prawdopodobnie nigdy nie zapomni ostatnich kilku dni w Pjongczangu. W środę ustanowiła rekord świata w programie krótkim zaledwie kwadrans po rekordowym występie faworytki i koleżanki z reprezentacji, Jewgienii Miedwiediewej, zaś w piątek stanęła na najwyższym stopniu podium po programie dowolnym w wieku 15 lat, 9 miesięcy i 5 dni. Raz jeszcze utarła nosa rywalce do złota.
 
Zagitowa uzyskała w środę w programie krótkim rekordowe 82,92 punktu przy pięknej muzyce z "Czarnego Łabędzia", w piątek zaś otrzymała 156,65 w programie dowolnym i była druga w gronie 24 startujących zawodniczek. Wyprzedziła ją tylko Miedwiediewa, ale nie odrobiła wszystkich strat - 15-latka zwyciężyła z łączną notą 239.57 pkt.
 
Zwyciężczyni dwóch ostatnich mistrzostw świata może więc mówić o gigantycznym pechu, jednak również powiększyła dorobek medalowy Olimpijczyków z Rosji. Uznała wyższość 15-latki podobnie jak na zakończonych miesiąc temu mistrzostwach Europy w Moskwie. Była to pierwsza porażka Miedwiediewej od dwóch lat! Na igrzyskach w Korei obie zawodniczki mają na swoim koncie także po srebrnym medalu, zdobytym w rywalizacji drużynowej. Łyżwiarki trenują razem pod okiem tych samych trenerów. Zagitowa nie ukrywa, że starsza koleżanka zawsze była dla niej inspiracją...
 
Kluczem do sukcesu Zagitowej były prawdopodobnie skoki w drugiej części programów, które były wyżej punktowane.
 

Najmłodszą zimową mistrzynią olimpijską pozostaje Tara Lipinski, Amerykanka z polskimi korzeniami. W 1997 została najmłodszą w historii mistrzynią świata w kategorii solistek, a rok później – mistrzynią olimpijską w Nagano w wieku dokładnie 15 lat, 8 miesięcy i 10 dni; w obu przypadkach okazała się młodsza od legendarnej Norweżki Sonji Henie. Po zakończeniu kariery sportowej jeździ w programach pokazowych oraz... grywa w filmach. Wszyscy jej dziadkowie pochodzą z Polski. 

Wyniki:

 

1. Alina Zagitowa (Olimpijczycy z Rosji) 239,57 pkt

2. Jewgienia Miedwiediewa (Olimpijczycy z Rosji) 238,26

3. Kaetlyn Osmond (Kanada) 231,02

4. Satoko Miyahara (Japonia) 222,38

5. Carolina Kostner (Włochy) 212,44

6. Kaori Sakamoto (Japonia) 209,71

7. Da-Bin Choi (Korea Płd.) 199,26

8. Maria Sockowa (Olimpijczycy z Rosji) 198,10

9. Bradie Tennell (USA) 192,35

10. Mirai Nagasu (USA) 186,54

ch, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze