MŚ w bojerach przeniesione z Giżycka do Szczecinka

Inne
MŚ w bojerach przeniesione z Giżycka do Szczecinka
fot. PAP

Po opadach śniegu w Giżycku, gdzie w sobotę odbyła się uroczystość otwarcia bojerowych mistrzostw świata, zawody przeniesiono na jezioro Wielimie koło Szczecinka. W rywalizacji, która powinna rozpocząć się w poniedziałek, udział weźmie 170 zawodników z 17 krajów.

- Zbyt duży opad śniegu ostatniej nocy w Giżycku spowodował, że tafla Niegocina nie nadaje się do rozegrania regat. Specyfika sportu bojerowego polega na wielkiej zależności od zmian pogodowych i ciągłej gotowości do podróży w poszukiwaniu optymalnych warunków do ścigania się. Niedziela będzie dniem przemieszczenia się zawodników do Szczecinka - poinformował członek zarządu Stowarzyszenia Flota Polska DN Artur Wissuwa.

Instrukcja żeglugi przewiduje rozegranie siedmiu wyścigów dla każdej z grup. Regaty będą ważne, jeżeli grupa złota ukończy trzy wyścigi.

Organizatorem imprezy jest Estonia, obchodząca 100-lecie niepodległości. Początkowo regaty miały się odbyć w Orjaku. W czwartek międzynarodowe stowarzyszenie klasy DN (IDNIYRA) poinformowało, że lokalizacja jest bardzo ładna, z wieloma nowymi udogodnieniami i świetnym miejscem do pływania, ale...

"Niestety, lód jest pokryty warstwą 6-8 cm starego i ciężkiego śniegu. Poza tym prognozy przewidują wyjątkowo mroźną pogodę i więcej śniegu" - napisano w komunikacie, który zakończono stwierdzeniem: "W związku z tym decyzja brzmi: mistrzostwa świata i Europy 2018 odbędą się na jeziorze Niegocin".

W poprzedni weekend na jego tafli odbyły się międzynarodowe mistrzostwa Polski. Zwyciężył Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), drugi był Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn), a trzeci Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Rywalizowało 73 zawodników z sześciu krajów.

Pierwsze starty mistrzostw świata planowane są w poniedziałek. Tytułu zdobytego rok temu w USA broni Jabłoński, który 11 razy zwyciężał w tej imprezie, ale nigdy złotego medalu nie wywalczył w kraju. Jeśli warunki pozwolą, rozegrane zostaną jeszcze otwarte mistrzostwa Europy, które muszą zakończyć się w sobotę 3 marca.

Komandor Polskiej Floty Bojerowej DN Jerzy Henke przypomniał, że cztery lata temu Polska była organizatorem mistrzostw globu w... Giżycku. "Tuż przed ich rozpoczęciem popękał lód i musieliśmy się przenieść do... Estonii".

Estonia oficjalnie ogłosiła niepodległość 24 lutego 1918 roku, którą następnie obroniła w trwającej do 1920 roku wojnie niepodległościowej przeciwko Rosji bolszewickiej. Setna rocznica powstania państwa jest niezwykle ważnym dla Estonii wydarzeniem, które jest powszechnie świętowane w kraju i za granicą, co uwidoczniło się w sobotę w Giżycku.

AŁ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie