Paweł Sikora: "Kryty tor w Tomaszowie. To dzięki niemu mamy kolejnego zimowego medalistę igrzysk olimpijskich" - kiedy padnie takie zdanie? Za cztery, za osiem, za dwanaście lat?

Marcin Lepa: Mam nadzieję, że już za cztery, ale rzeczywiście chyba trzeba poczekać dwa cykle olimpijskie biorąc pod uwagę to, że tak naprawdę dzisiaj dzieci, które przychodzą do Tomaszowa Mazowieckiego, a wiem, że są to już nie setki, a tysiące młodych adeptów panczenów, potrzebują czasu, aby się przygotować. Mam nadzieję, że potrzebuje go również Polski Związek Łyżwiarski, aby opracować program bazujący na tej wspaniałej hali lodowej.

Upadek Artura Nogala, czy może Natalia Czerwonka pocieszająca Luizę Złotkowską - który z tych obrazów bardziej zapadł ci w pamięć i który bardziej oddaje prawdziwy obraz polskich panczenów?

Artur to bolesny wypadek przy pracy. To jego osobista porażka. Ekipa dziewczyn, która przez ostatnie lata dostarczała nam tyle radości: mistrzostwa świata, dwa medale igrzysk olimpijskich. One jeździły ze sobą około dziesięciu lat. Zebrały się przed Vancouver i zdobyły tam brąz. Do Soczi jechały pewne swoich sił, co dało im srebro. Tu było wiele znaków zapytania. Nie było Kasi Woźniak, która zdobyła dwa krążki w tej ekipie. Ten obrazek pocieszających się dziewcząt to obrazek naszych panczenów, które siłą rozpędu z Soczi chciały zdobyć medal w Pjongczangu. Jedno pokolenie odchodzi, a inne przychodzi. Kończy się era ośmioletnich sukcesów naszej drużyny pań.

Kto będzie następcą Zbigiewa Bródki?

Naturalnie powinien to być Janek Szymański, który jest najmłodszy i powinien w Pjongczangu być w życiowej formie. Wśród panów może nastąpić dziura pokoleniowa. Powoli odchodzi Zbigniew Bródka, karierę kończy Konrad Niedźwiedzki, który przez lata był liderem i największą nadzieją medalową naszych łyżew. U kobiet wraz z Katarzyną Bachledą-Curuś zamykamy pewien duży rozdział naszego łyżwiarstwa szybkiego. Znajdujemy jednak prawdziwą perełkę. Karolina Bosiek, która skończyła dopiero osiemnaście lat jest najlepszą juniorką na świecie na 3000 metrów. To jest realna szansa na dobry wynik za cztery lata.

Cała rozmowa z Marcinem Lepą w załączonym materiale wideo.

 

***

 

Polsat Sport News jest dostępny: 


CYFROWY POLSAT: kanał 13

UPC:  
- Na dekoderze Horizon/Kaon: kanał 507
- Na dekoderze UPC Mediabox : kanał 561

NETIA: kanał 71

MULTIMEDIA: kanał 134

TOYA: kanał 452

A także w innych sieciach kablowych.