Turkowski to jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników w tej konkurencji. Mistrzostwo Polski zdobywa nieprzerwanie od trzech lat. Triumfował też w Pucharze Europy Centralnej w 2016 roku. Wcześniej w barwach Cyfrowego Polsatu startował również w latach 2010-2011 zdobywając dwukrotnie Mistrzostwo Polski oraz Mistrzostwo Europy Centralnej.

W zbliżającym się sezonie reprezentant Cyfrowego Polsatu weźmie udział w zawodach organizowanych przez Polską Ligę Western i Rodeo.

Swoją przygodę z jeździectwem Turkowski rozpoczął w wieku 11 lat, natomiast już 7 lat później został najmłodszym Mistrzem Polski Seniorów w Reiningu wygrywając w klasie dla młodych koni. W 2011 roku podczas Middle European Cup zdobył złoto w dwóch konkurencjach- reining senior oraz reining junior (młode konie).

Po sezonie startowym wyjechał do Teksasu, przez pół roku pracował dla Chris Cox Horsemanship Company, gdzie trenował z Chrisem Coxem oraz Chrisem Johnsrudem. W Europie pracował i trenował między innymi z takimi trenerami jak Philipp Martin Haug, Vern Sapergia, Sylvia Rzepka czy Tomas Barta.

 

 


Co to jest Reining?

Reining określany jako ujeżdżenie w stylu western jest jedną z dyscyplin jeździeckich na równi ze skokami, WKKW, ujeżdżeniem klasycznym czy powożeniem. Wywodzi się on z tradycji kowbojskich, a dokładnie z codziennej pracy na ranczo. Jest najbardziej popularną i widowiskową konkurencją „westernową”. W kwietniu 2010r. został uznany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI) za oficjalną konkurencję jeździecką i zaliczoną w poczet dyscyplin olimpijskich.

Reining wymaga od konia i jeźdźca wzajemnego zaufania i pełnego zrozumienia, a także odpowiednich umiejętności. Ma na celu zaprezentowanie atletycznych zdolności konia podczas wykonywania jednego z 11 schematów (tzw.pattern). Każdy z nich składa się z 6 podstawowych elementów: spin, sliding stop, roll back, back up, circles, flying lead changes. Reining jest popularny nie tylko w USA, ale także na całym świecie. W chwili obecnej stał się on niezwykle wyrafinowaną formą dresażu, jakże inną od tego, co prezentowali reiningowi pionierzy 30 lat temu.

Jeździeckie umiejętności Tomasza Turkowskiego można zobaczyć TUTAJ.