Ekstraklasa: Termalica uratowała remis w Gdańsku. Rekordowo niska frekwencja

We wtorkowym meczu 25. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lechia zremisowała na własnym stadionie z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza 2:2 (1:1). Jeden punkt zapewnił gościom w doliczonym czasie fiński środkowy obrońca Joona Toivio. Dla gdańszczan było to już siódme z rzędu spotkanie bez zwycięstwa.

Ten mecz obejrzało zaledwie 2235 widzów – to najniższa frekwencja w historii ligowych występów biało-zielonych na Stadionie Energa Gdańsk. Konfrontacja dwóch najgorszych defensyw w ekstraklasie – w 24 meczach gospodarze stracili 40, a goście 39 bramek - odbyła się w mrozie sięgającym poniżej –10 stopni Celsjusza i na bardzo kiepskiej jakości murawie.

Prowadzeni po raz drugi przez trenera Jacka Zielińskiego zawodnicy z Niecieczy rozpoczęli spotkanie bez kompleksów – w 1. minucie golkipera rywali starał się zaskoczyć z dystansu Rafał Grzelak, a za chwilę Martin Mikovic. Gospodarze zrewanżowali się w 8. minucie uderzeniem Simeona Sławczewa, z obroną którego bramkarz gości także nie miał problemów.

W 26. minucie piłkarze Bruk-Bet Termaliki objęli prowadzenie – po akcji Słowaków skapitulował ich rodak. Mikovic zagrał z prawej strony na drugą flankę do Romana Gergela, który spokojnie ograł Chorwata Mato Milosa i mocnym strzałem pokonał Dusana Kuciaka. Po jego interwencji piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do siatki.

Niemalże do końca pierwszej połowy na boisku, poza indywidualną akcją Mikovica, działo się niewiele godnego uwagi. Dopiero w 44. minucie zamiast wybić piłkę Toivio wdał się przy linii końcowej w bezsensowny drybling ze Sławczewem, w finale którego sfaulował Bułgara, a rzut karny na swojego 16. w tym sezonie gola zamienił Marco Paixao.

Po wznowieniu gry pierwsi groźną akcję przeprowadzili gdańszczanie – w 47. minucie po centrze z prawej strony Milosa Krasica piłkę nad poprzeczką przeniósł Sławomir Peszko.

W 56. minucie biało-zieloni wyszli jednak na prowadzenie. Po faulu Grzelaka na Milosu i rzucie wolnym Peszki, niezbyt dobrą interwencją popisał się bramkarz Bruk-Betu Jan Mucha. Słowak odbił piłkę wprost pod nogi Adama Chrzanowskiego i niespełna 19-letni defensor, pomimo asysty Mateusza Kupczaka, umieścił ją z bliska w siatce. To debiutancki gol tego zawodnika w ekstraklasie.

W 72. minucie po strzale wprowadzonego przed chwilą na boisko Davida Guby i rykoszecie od Gersona, piłka odbiła się od słupka. Starania gości zakończyły się jednak powodzeniem i w drugiej minucie doliczonego czasu doprowadzili oni do remisu. Po centrze z prawej strony Guby piłkę niefortunnie odbił w polu karnym Milos, a po zagraniu Artema Putiwcewa Kuciaka po raz drugi pokonał Toivio. Niewiele brakowało, aby tuż przed końcem trzy punkty zapewnili gościom Guba oraz Samuel Stefanik.

Lechia Gdańsk - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (1:1)

Bramki: 0:1 Roman Gergel (26), 1:1 Marco Paixao (44-karny), 2:1 Adam Chrzanowski (56), 2:2 Joona Toivio (90+2).

Żółta kartka - Lechia Gdańsk: Grzegorz Kuświk. Bruk-Bet Termalica Nieciecza: Rafał Grzelak, Jan Mucha.

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Widzów 2 235.

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Joao Nunes, Gerson Guimaraes, Adam Chrzanowski - Mato Milos, Simeon Sławczew, Ariel Borysiuk, Daniel Łukasik, Sławomir Peszko (87. Filip Mladenovic) - Milos Krasic (62. Grzegorz Kuświk), Marco Paixao (77. Flavio Paixao)

Bruk-Bet Termalica Nieciecza: Jan Mucha - Gabriel Matei, Joona Toivio, Artem Putiwcew, Rafał Grzelak - Roman Gergel, Łukasz Piątek (62. Vlastimir Jovanovic), Mateusz Kupczak, Samuel Stefanik, Martin Mikovic (61. Szymon Pawłowski) - Bartosz Śpiączka (70. David Guba)