MŚJ w short tracku: Olimpijczycy na torze w Tomaszowie Mazowieckim

Zimowe
MŚJ w short tracku: Olimpijczycy na torze w Tomaszowie Mazowieckim
fot.

Ponad 200 młodych łyżwiarzy z 42 krajów będzie rywalizowało od piątku do niedzieli o medale juniorskich mistrzostw świata w short tracku w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim. Wśród nich będzie dziewięcioro reprezentantów Polski i olimpijczycy z Pjongczangu.

- Emocje będą już od pierwszego wystrzału startera, bo short track to bardzo atrakcyjna i widowiskowa dyscyplina sportu, którą warto promować. Dlatego bardzo cieszymy się, że jesteśmy gospodarzem tak dużej imprezy, ponieważ o jej pięknie będą mogli przekonać się polscy kibice. Mam nadzieję, że nie będzie nas prześladował pech, jak na igrzyskach, i nasi zdolni juniorzy z powodzeniem będą walczyć o medale - powiedział prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Roman Derks.

W składzie reprezentacji Polski na mistrzostwa świata znalazło się dziewięcioro łyżwiarzy: Rafał Anikiej, Karolina Miłkowska, Łukasz Kuczyński, Patrycja Markiewicz, Gabriela Topolska, Paweł Adamski (wszyscy Juvenia Białystok), Wiktoria Tkaczuk, Mateusz Krzemiński (AZS KU Politechnika Opole) i Kamila Stormowska (Orzeł Elbląg).

Zdaniem szefa związku, liderami biało-czerwonych będą 18-letni Anikiej i rok młodsza Stormowska, którzy mają za sobą starty w seniorskich zawodach Pucharu Świata oraz 15-letni Krzemiński, zdobywca medali w cyklu Europa Cup.

- To nasze gwiazdki, na które najbardziej liczymy. W poprzednich latach byli mistrzami Europy w swoich kategoriach wiekowych. Wierzę, że w Tomaszowie też pokażą się z dobrej strony i staną na podium - tłumaczył Derks.

Na listach startowych są też olimpijczycy z Pjongczangu. - Wystartuje ich ośmioro, w tym Węgierka Petra Jaszapati, aktualna rekordzistka świata juniorek na 500 m oraz utalentowana Amerykanka urodzona w Ghanie Maame Biney, która na igrzyskach dotarła do ćwierćfinału na 500 m. Na pewno jednak w gronie największych faworytów są Azjaci, którzy zawsze rządzą na takich imprezach - wskazał rzecznik prasowy PZŁS Dawid Brilowski.

Jak zapewnił w rozmowie z prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, Arena Lodowa jest gotowa na międzynarodowe wydarzenie. "To pierwsze mistrzostwa świata w naszym mieście, w wyjątkowym roku igrzysk olimpijskich, ale na pewno nie ostatnie. Biorąc pod uwagę gościnność mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, jestem pewien, że wieść o tym szybko się rozniesie po świecie i niebawem liczne międzynarodowe ekipy łyżwiarzy w Tomaszowie nie będą nikogo dziwić. Gorąco zapraszam do kibicowania - podkreślił.

Zawody rozpoczną się w piątek. Tego dnia odbędą się biegi eliminacyjne, a na sobotę i niedzielę zaplanowano rywalizację o medale w konkurencjach indywidualnych i sztafetowych.

Program MŚ juniorów w short tracku:

piątek, 2 marca

godz. 10.30 - rundy kwalifikacyjne na 500 m, 1000 m, 1500 m; sztafety na 3000 m

sobota, 3 marca

godz. 10 - biegi rankingowe na 500 m i 1500 m
godz. 13.45 - półfinały i finały na 500 m i 1500 m; półfinały sztafet na 3000 m

niedziela, 4 marca:

godz. 11 - biegi rankingowe kobiet i mężczyzn na 1000 m
godz. 15 - półfinały i finały na 1000 m; superfinały na 1500 m; finały sztafet na 3000m

en, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie