System wideo ma pozwolić lekarzom obejrzenie powtórki starcia, w którym ucierpiał zawodnik, aby jak najlepiej zrozumieć ewentualny uraz i zminimalizować ryzyko błędnej diagnozy.

 

Debiut VARM-u nastąpi na mundialu w Rosji. Drugi lekarz ze sztabu medycznego będzie miał podgląd na monitorze, aby przeanalizować powtórkę wideo. Następnie będzie mógł skomunikować się z pierwszym lekarzem, który w tym samym czasie będzie interweniował na boisku, i wyjaśnić mu co dokładnie miało miejsce. – Aby pomóc medykom z różnych reprezentacji wprowadziliśmy system, w którym asystent lekarza będzie siedział przed ekranem monitora, aby pomóc swojemu koledze na murawie w podjęciu słusznej decyzji – powiedział Prezydent ds. Komisji Medycznej FIFA, Michael D’Hooghe.

 

– Dzięki temu będzie można na spokojnie, z czystą pewnością ocenić co się stało, a co mogło umknąć uwadze lekarzom siedzącym na ławce rezerwowych. To pomoże sztabom medycznym zrozumieć czego zawodnik potrzebuje i czy może zostać na boisku czy nie. Pomyślcie jak ten system może okazać się użyteczny w przypadkach wstrząśnień mózgu – zaznaczył przedstawiciel światowej federacji piłkarskiej.

 

Wszystko zatem wskazuje na to, że podczas najbliższych mistrzostw świata nie tylko sędziowie będą musieli umieć korzystać z wideoweryfikacji, ale także lekarze reprezentacji, w tym sztab szkoleniowy kadry Nawałki.