"Polski biathlon stanął w miejscu, a świat odjechał nam o jedną pętlę"

Zimowe

- Problem polega na tym, że po sukcesach Weroniki Nowakowskiej polski biathlon stanął w miejscu, a świat odjechał nam o mniej więcej "jedną pętlę". U panów nawet juniorzy wypadają przeciętnie, a u pań jedyną nadzieją jest Kamila Żuk, która ma szanse, by stać się bardzo dobrą zawodniczką - powiedział komentator Polsatu Sport Marcin Muras w rozmowie z Pawłem Sikorą, w Polsacie Sport News.

Paweł Sikora: Spróbujmy może na początek ułożyć ranking polskich dyscyplin zimowych. Pierwsze miejsce jest zarezerwowane dla skoków narciarskich i chyba nie można się z tym kłócić, ale pytanie, gdzie w tym zestawieniu znajduje się biathlon?

Marcin Muras: Zdecydowanym liderem są rzecz jasna skoki, a później znajduje się taka "grupa pościgowa", ale po igrzyskach w Pjongczangu ciężko stwierdzić, która dyscyplina jest na czele tej grupy. W kilku liczyliśmy bowiem na medale, m.in. w łyżwiarstwie szybkim, biegach narciarskich i biathlonie i w żadnej nam się nie udało. Pytanie brzmi co stanie się z tą grupą po igrzyskach i jeżeli chodzi o biathlon, to nie wygląda to różowo. Odejdzie na pewno Weronika Nowakowska, będąca dotychczasową liderką tej kadry. Nie wiadomo co z Krystyną Guzik, a i u panów sytuacja nie prezentuje się optymistycznie...

W biathlonie nie mamy gwiazdy pokroju Kamila Stocha. Czy kiedyś może się to zmienić?

Jest jedna nadzieja, w postaci Kamili Żuk (w czwartek wywalczyła ona mistrzostwo świata juniorek), która jeśli zostanie teraz dokoptowana do kadry seniorskiej, to będzie miała wszelkie papiery, żeby stać się bardzo dobrą zawodniczką. Problem polega jednak na tym, że po sukcesach Nowakowskiej polski biathlon stanął w miejscu, a cały świat nam odjechał o mniej więcej "jedną pętlę". U panów jest ten problem, że młodzi już w rywalizacji juniorów wypadają przeciętnie. Poza tym, w innych reprezentacjach młodzi zawodnicy i zawodniczki startują w seniorach, a u nas Żuk startuje w juniorach, ponieważ tylko tam może zdobyć punkty, za które dostaje od ministerstwa pieniądze.

Co można zrobić tu i teraz, żeby pomóc polskiemu biathlonowi?

Przede wszystkim zająć się ośrodkami treningowymi. Mamy piękny obiekt w Dusznikach-Zdroju, ale jak już się pojedzie do Kościeliska, to ma się wrażenie, że cofnęło się do lat sześćdziesiątych... Nowe obiekty mogą przyciągnąć dzieci, a to zaprocentowałoby w przyszłości. Musimy stawiać na pracę u podstaw!

Cała rozmowa Marcina Murasa z Pawłem Sikorą w Polsacie Sport News w załączonym materiale wideo.

***

Polsat Sport News jest dostępny:

CYFROWY POLSAT: kanał 13

UPC:

- Na dekoderze Horizon/Kaon: kanał 507
- Na dekoderze UPC Mediabox : kanał 561

NETIA: kanał 71

MULTIMEDIA: kanał 134

TOYA: kanał 452

A także w innych sieciach kablowych.

Redakcja, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze