HMŚ Birmingham 2018: Guba piąta w pchnięiu kulą

Inne
HMŚ Birmingham 2018: Guba piąta w pchnięiu kulą
fot. PAP

Paulina Guba była bardzo blisko pierwszego w karierze medalu halowych mistrzostw świata w Birmingham. W finale pchnięcia kulą uzyskała 18,54 i zajęła piąte miejsce. Świetnie zaprezentowała się Justyna Święty-Ersetic, która awansowała do finału biegu na 800 m.

„Jestem bardzo zadowolona, zrealizowałam taktykę trenera w stu procentach - miałam zejść jako czwarta i tak zrobiłam. Potem zaatakować na przedostatniej prostej, udało mi się i na kratach wygrałam z Brytyjką Zoey Clark. Zawsze w hali szczęście mi sprzyja i mam nadzieję, że wykorzystam w sobotę swoją szansę” – powiedziała Święty-Ersetic.

 

W półfinale zawodniczka AZS AWF Katowice uzyskała 52,63 i po dyskwalifikacji Jamajki Stephenie Ann Pherson została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w swojej serii. - Na pewno jestem przygotowana, na treningach wyglądałam bardzo dobrze, ale wiele zależy od tego, jak bieg się potoczy. Jestem pozytywnych myśli, być może uda mi się nawiązać walkę o medal. Byłoby rewelacyjnie, bo byłby to kolejny krążek do kolekcji – przyznała rekordzistka Polski, która w sobotnich kwalifikacjach sztafet 4x400 m nie pobiegnie. - Dziewczyny są bardzo dobrze przygotowane i sobie poradzą – zapewniła.

 

Duże szanse na medal miała w finale pchnięcia kulą Guba (OKS Start Otwock). Ostatecznie wynik 18,54 dał jej piątą lokatę. Wygrała Węgierka Anita Marton – 19,62.

 

Z polskiej ekipy w wieczornej sesji cieszyła się jeszcze Karolina Kołeczek. Zawodniczka AZS UMCS Lublin na ostatnią chwilę poleciała do Birmingham, bo nie wypełniła minimum, ale dostała zaproszenie od organizatorów i z niego skorzystała. W eliminacjach 60 m ppł uzyskała 8,16 i awansowała do półfinału. - Bardzo się cieszę, ale mam nadzieję, że uda się jeszcze z tego urwać. Nic nie muszę udowadniać. Skoro dostałam taką szansę, by tu przyjechać i powalczyć, to się zmobilizowałam i powiedziałam, że zostawię serce na bieżni – zaznaczyła.

 

Na co dzień Kołeczek trenuje w Wielkiej Brytanii. Na trybunach zasiadła jej grupa szkoleniowa wraz z trenerem. - Nie czuję się tutaj jak u siebie. Jestem Polką, która przyjechała do Anglii trenować, mam tu swoich kibiców, więc to na pewno mnie mobilizowało. O finał będzie ciężko, bo będzie trzeba biegać pewnie poniżej ośmiu sekund. Ale na płotkach wszystko się może wydarzyć. Może wyjdzie mi perfekcyjny bieg i zakręcę się w granicach rekordu życiowego – dodała.

 

Zły na siebie był Jakub Krzewina (WKS Śląsk Wrocław), który tylko powtarzał, że jest doskonale przygotowany, ale nie potrafił tego udowodnić na bieżni. Odpadł w półfinale biegu na 400 m. W swojej serii był trzeci czasem 46,69. - Siły było bardzo dużo, a błąd popełniłem przy zejściu. Musiałem drugie kółko biec po drugim torze. Wkurzony jestem strasznie, ale nawet jak się jest w formie to trudno coś zrobić z drugiego toru. Byłem przygotowany, a zrąbałem ten bieg. Szkoda. Teraz została sztafeta i tam będziemy walczyć – skomentował.

 

W finale 60 m zabrakło Anny Kiełbasińskiej i Ewy Swobody. Jako porażkę odebrała to zwłaszcza druga z nich, rekordzistka świata juniorek na tym dystansie. - Nie wiem, co powiedzieć. Już przestałam płakać, ale chyba znowu zacznę. Czasami jest taki sezon, który jest gorszy. Mam nadzieję, że się odkuję w mistrzostwach Europy w Berlinie. Tam coś postaram się pobiegać, a teraz trening, trening i jeszcze raz trening. Mam nadzieję, że nie będę tylko mistrzem treningu, a zawodów – mówiła po półfinale, w którym uzyskała czas 7,25.

 

O dwie setne lepsza była Kiełbasińska, która po raz trzeci w tym sezonie osiągnęła dokładnie ten sam wynik. - Jestem zadowolona, jak mogłabym nie być, skoro jeszcze miesiąc temu nie myślałam nawet o tym, że uda się zrobić jakiekolwiek minimum, a tym bardziej na 60 m – przyznała.

 

W bardzo szybkim finale górą były zawodniczki Wybrzeża Kości Słoniowej. Mistrzynią świata została Murielle Ahoure – 6,97 przed rodaczką Marie-Josee Ta Lou – 7,05 i Szwajcarką Mujingą Kambundji – 7,05.

 

Bardzo wyrównany był finał skoku w dal. Medale zmieściły się w... czterech centymetrach. Triumfował Kubańczyk Juan Miguel Echevarria – 8,46, a na podium stanęli także reprezentant RPA Luvo Manyonga – 8,44 i Amerykanin Marquis Dendy – 8,42.

 

Wcześniej do sobotniego finału biegu na 800 m awansował dwukrotny wicemistrz świata ze stadionu Adam Kszczot. - Złoto byłoby spełnieniem marzeń – przyznał.

 

Impreza potrwa do niedzieli.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie