Liga Mistrzów siatkarzy: Polskie drużyny wpadły na siebie!

Siatkówka
Liga Mistrzów siatkarzy: Polskie drużyny wpadły na siebie!
fot. Cyfrasport

Los nie okazał się łaskawy dla naszych siatkarskich drużyn! Trzy polskie ekipy, które awansowały do fazy play off Ligi Mistrzów siatkarzy, poznały swoich rywali w pierwszej rundzie. W 1/6 finału los skojarzył ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle z Jastrzębskim Węglem. Natomiast PGE Skra Bełchatów zagra z Cuciną Lube Civitanovą. Ceremonia losowania odbyła się w Luksemburgu.

ZAKSA zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie, a Skra oraz jastrzębianie zakończyli rywalizację w tej rundzie na drugiej pozycji i rywalizację w play off rozpoczną od meczu we własnej hali.

 

Poprzednio dwa polskie kluby w LM spotkały się w sezonie 2014/15. W półfinale Final Four po przeciwnych stronach siatki stanęły Asseco Resovia Rzeszów i Skra (3:0). Rok wcześniej zaś ekipa z Podkarpacia zmierzyła się z Jastrzębskim Węglem w drugiej rundzie play off - drużyna z województwa śląskiego zwyciężyła wtedy w 3:0 i 3:1.

 

W tym sezonie ligowym ZAKSA i jastrzębianie zmierzyły się już dwukrotnie i w obu przypadkach ze zwycięstwa cieszyli się kędzierzynianie, którzy u siebie wygrali 3:0, a na wyjeździe stracili seta.

 

Rywalizacja tych dwóch zespołów ma dodatkowy podtekst. Trenerem Jastrzębskiego Węgla jest Włoch Ferdinando De Giorgi, który w dwóch poprzednich sezonach pracował w Kędzierzynie-Koźlu i doprowadził drużynę do dwóch tytułów mistrza kraju.

 

Zarówno jedna ekipa, jak i druga w LM mogą pochwalić się wywalczeniem trzeciego miejsca. Zespół z Kędzierzyna stanął na najniższym stopniu podium w 2003 roku, a jastrzębianie cztery lata temu.

 

Triumfator tego dwumeczu w 2. rundzie fazy pucharowej zmierzy się ze zwycięzcą wewnątrzniemieckiego pojedynku między Berlin Recycling Volleys i VfB Friedrichshafen. Szkoleniowcem drugiej z tych ekip jest Belg Vital Heynen, który 7 lutego został wybrany na trenera reprezentacji Polski. Z drużyną ze stolicy Niemiec jastrzębianie spotkali się niedawno w fazie grupowej LM.

 

Bełchatowianie zmierzyli się z Lube w 1. rundzie play off także w poprzednim sezonie. Zawodnicy z Maceraty wygrali wówczas 3:1 i przegrali 2:3, co nie przeszkodziło im w awansie. Włoska drużyna ostatnio była w Polsce w grudniu, gdy brała udział w klubowych mistrzostwach świata, które odbyły się w Opolu, Łodzi i Krakowie. Dotarła wówczas do finału.

 

Lube, którego zawodnikami w przeszłości byli Sebastian Świderski i Bartosz Kurek, triumfowało w LM w 2002 roku. Największym sukcesem Skry jest w tych rozgrywkach jest druga lokata sprzed sześciu lat.

 

Lepszy z tych dwóch zespołów w kolejnej rundzie play off, która wyłoni uczestników turnieju finałowego, zmierzy się z włoskim Trentino Diatec lub francuskim Chaumont VB 52 Haute Marne. Z drugą z tych ekip zespół z Bełchatowa spotkał się już w fazie grupowej.

 

Dwustopniowa faza pucharowa z udziałem 12 drużyn odbędzie się między 13 marca a 12 kwietnia.

 

Miejsce w play off wywalczył m.in. triumfator trzech ostatnich edycji Zenit Kazań. W czwartek został ogłoszony gospodarzem Final Four (12-13 maja), co dało mu automatyczną kwalifikację do turnieju finałowego. Jego miejsce w fazie pucharowej zajął Chaumont VB 52 Haute Marne.


Pary 1. rundy fazy play off Ligi Mistrzów: Halkbank Ankara (Turcja) - Sir Safety Perugia (Włochy) Noliko Maaseik (Belgia) - Lokomotiw Nowosybirsk (Rosja) PGE Skra Bełchatów (Polska) - Cucine Lube Civitanova (Włochy) Chaumont VB 52 Haute Marne (Francja) - Trentino Diatec (Włochy) Jastrzębski Węgiel (Polska) - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Polska) Berlin Recycling Volleys (Niemcy) - VfB Friedrichshafen (Niemcy)
A.J., Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze