Jest lekka presja przed tym startem, ale mam za sobą wspaniałe przygotowania zimowe i dwa wyścigi, w tym bardzo udany w Algarve - powiedział Kwiatkowski, który na konferencję prasową został zaproszony razem z trzykrotnym mistrzem świata Słowakiem Peterem Saganem oraz złotym medalistą MŚ w przełajach Belgiem Woutem van Aertem.

 

Oprócz Kwiatkowskiego wystartuje pięciu Polaków: jego koledzy z ekipy Sky Michał Gołaś i Łukasz Wiśniowski, Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) oraz Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates).

 

W wyścigu kobiet pojadą Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM) i Małgorzata Jasińska (Movistar). Charakterystyczną cechą wyścigu są tzw. białe drogi (wł. strade bianche, stąd nazwa imprezy), czyli szutrowe odcinki, których na tegorocznej trasie ze startem i metą w Sienie (184 km) będzie jedenaście. Kobiety będą się ścigać na pętli długości 136 km.

 

Rywalizację może utrudnić pogoda. "Strade Bianche białe jak nigdy" - napisał Kwiatkowski pod zamieszczonym na Facebooku zdjęciem ośnieżonej trasy w okolicach Sieny. W sobotę ma być kilka stopni powyżej zera i deszcz.

 

Do mety kolarze powinni przyjechać ok. godz. 15.30.