Bieg Piastów: Skowron i Boudikova triumfowali na zakończenie imprezy

Michał Skowron i Adela Boudikova zwyciężyli w niedzielę na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie na dystansie 25 km techniką klasyczną, w ostatnim dniu narciarskiego 42. Biegu Piastów. O miejscach na podium w rywalizacji mężczyn decydowały setne sekundy.

Finisz był dramatyczny. Zawodnik z Jeleniej Góry na mecie wyprzedził Czecha Psenickę o 0,01 sek., a trzeciego Niemca Walthera o 0,02 sek. 20-letni Skowron to zdobywca brązowego medalu ubiegłorocznych mistrzostw Polski na 10 km techniką klasyczną. Boudikova wygrała na 50 km przed dwoma laty. Trzecia lokata Emilii Romanowicz z Supraśla to jej spory sukces.

Sklasyfikowano 1393 zawodników z 16 krajów. Ścisłą czołówkę stanowili biegacze z Czech, Niemiec i Polski.

Była to trzecia w tej imprezie rywalizacja zaliczana do Worldloppet, Światowej Ligi Długodystansowych Biegów Narciarskich, do której „Piastowie” należą od 10 lat. „Ojcem” imprezy i wieloletnim komandorem był Julian Gozdowski.

Podczas festiwalu na Polanie Jakuszyckiej, rywalizowano także m.in. podczas Rodzinnej Dziesiątki (10 km tech. klas.) oraz na Memoriale Stanisława Michonia (15 km klasykiem), pierwszego zwycięzcy Biegu Piastów i pierwszego Polaka, który zdobył tytuł Worldloppet Master za ukończenie wszystkich biegów tej ligi.

W trwającej od 24 lutego rywalizacji uczestniczyło prawie 6000 zawodników z 31 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii.